Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RFIL: Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego wnioskuje o wydłużenie terminu realizacji zadań inwestycyjnych

RFIL: Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego wnioskuje o wydłużenie terminu realizacji zadań inwestycyjnych fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego wydał stanowisko, w którym zawnioskował o wydłużenie terminu realizacji zadań inwestycyjnych do końca roku 2023. Zdaniem Konwentu, istnieje prawdopodobieństwo, że do tego czasu nastąpi ustabilizowanie rynku zamówień publicznych.

Konwent zaznaczył, że choć rząd nie określił maksymalnego terminu, w jakim można wydać środki Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, to przyjęto, że samorządy będą mogły skorzystać ze środków do końca 2022 roku. W ocenie Konwentu, taki czas nie będzie wystarczający na pełne zrealizowanie inwestycji w ramach RFIL przez samorządy.

Obecnie wiele samorządów unieważnia przetargi, gdyż w wielu wypadkach wysokość wkładu własnego nie jest możliwa do zabezpieczenia w budżecie. Na taki stan rzeczy składa się kilka czynników: pandemia, bardzo duży wzrost cen energii i paliw, znaczące zmniejszenie mocy przerobowych firm z powodu zmniejszenia ilości pracowników z Ukrainy a także niestabilność i nieprzewidywalność na rynku robót budowlanych i drogowych. Skutkiem tego kwoty w postępowaniach przetargowych  są prawie o 100 proc. wyższe od cen z kosztorysów inwestorskich. Co więcej, oferenci wycofują się przed podpisaniem umów i dochodzi do unieważniania przetargów lub składania ofert na wykonania za kwoty niemal dwukrotnie przewyższające wartości kosztorysów inwestorskich.

Zdaniem Konwentu, wydłużenie terminu realizacji zadań inwestycyjnych w ramach RFIL o rok byłoby zasadne i pomocne w wykorzystaniu tak potrzebnych środków finansowych.

Pt., 15 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska