Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nabór wniosków w ramach programu „Wolność po polsku”

Nabór wniosków w ramach programu „Wolność po polsku” fotolia.pl

Ruszyła druga edycja naboru Funduszu Patriotycznego w ramach programu „Wolność po polsku”.

Głównymi zadaniami Funduszu Patriotycznego jest realizacja polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej. Chcemy wpierać promowanie postaw patriotycznych i świadome kształtowanie własnej tożsamości obywatela poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski oraz polskiego dziedzictwa kulturowego. Środki z Funduszu Patriotycznego mają także wpierać i upowszechniać zjawiska w nauce, kulturze i sztuce nawiązujące do dziedzictwa polskiej historii.

Fundusz składa się z dwóch ścieżek dotacyjnych: Priorytetu I i II pod wspólną nazwą „Wolność po polsku”. Łączny budżet tej edycji Funduszu wyniesie – podobnie jak przy pierwszej edycji - 30 mln złotych. W ramach Priorytetu I przewidziane jest 10 mln zł, natomiast w ramach Priorytetu II – 20 mln zł.

W ramach Priorytetu I będzie można ubiegać się o dofinansowanie działań zgodnych z celami Funduszu, mającymi na celu ułatwienie dostępu do kultury:

  • Organizacja wydarzeń kulturalnych o charakterze lokalnym lub ogólnokrajowym, kursów, szkoleń, spotkań, warsztatów, plenerów, wystaw (wraz z katalogami), konkursów, przeglądów, festiwali, koncertów, widowisk muzycznych, happeningów, spektakli teatralnych, realizacja działań edukacyjno-animacyjnych, działań interdyscyplinarnych, gier terenowych i mobilnych.
  • Organizacja imprez i wydarzeń upamiętniających tradycję i dziedzictwo.
  • Organizacja konferencji, seminariów, sympozjów, paneli dyskusyjnych, staży, konkursów naukowych, przeprowadzenie projektów badawczych i edukacyjnych.
  • Organizacja rekonstrukcji historycznych, uroczystości upamiętniających postacie, wydarzenia, rocznic o charakterze patriotycznym.
  • Produkcja filmów dokumentalnych lub fabularnych o tematyce historycznej lub patriotycznej oraz scenariuszy na wszystkich etapach realizacyjnych.
  • Wydawanie czasopism, książek, ebooków, audiobooków, płyt i innych wydawnictw.
  • Produkcja aplikacji mobilnych.
  • Finansowanie lub dofinansowanie bieżących remontów nieruchomości Wnioskodawcy.

W ramach Priorytetu II będzie można ubiegać się o dofinansowanie działań mających na celu wzmocnienie instytucjonalne Beneficjenta w tym zadania infrastrukturalne:

  • Koszty przygotowania do realizacji inwestycji, w tym w szczególności kosztów opracowania dokumentacji projektowej, zakupu i przygotowania gruntu pod budowę oraz ekspertyz, świadectw, operatów, studiów, pomiarów geodezyjnych i prac geologicznych oraz prac archeologicznych, dotyczących tych inwestycji.
  • Realizacji inwestycji budowlanych oraz innych zmian w obiektach budowlanych, wraz z usługami towarzyszącymi, w tym obsługą inwestorską.
  • Zakupu obiektów budowlanych.
  • Zakupu lub wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych (o wartości powyżej 10 tys. zł), z wyjątkiem tych, których wartość początkowa nie przekracza kwoty uprawniającej do dokonania jednorazowo odpisu amortyzacyjnego, określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
  • Zakupu lub wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych bez względu na ich wartość oraz innych przedmiotów – jeżeli są pierwszym wyposażeniem obiektów budowlanych.
  • Transportu i montażu oraz innych kosztów ponoszonych w celu przekazania środków trwałych do używania.
  • Zmiany w środkach trwałych, powodującej ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o rachunkowości.
  • Zakupu wartości niematerialnych i prawnych (o wartości powyżej 10 tys. zł).
  • Innych zadań, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają finansowaniu lub dofinansowaniu ze środków budżetu państwa przeznaczonych na inwestycje.

O dofinansowanie w ramach Funduszu mogą ubiegać się samorządowe instytucje kultury, kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne, organizacje pozarządowe w tym w szczególności stowarzyszenia zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, związki stowarzyszeń, fundacje oraz jednostki terenowe organizacji pozarządowych posiadające osobowość prawną, Koła Gospodyń Wiejskich, podmioty prowadzące działalność gospodarczą wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego.

Każda zgłoszona inicjatywa będzie starannie analizowana przez szerokie grono doświadczonych ekspertów. Każdy wniosek będzie rozpatrywany przez dwóch niezależnych od siebie ekspertów. W przypadku, gdy ich oceny będą zbyt mocno od siebie odbiegać, wniosek trafi do oceny trzeciego eksperta, którego ocena będzie rozstrzygająca. Taki mechanizm zagwarantuje, że dofinansowania zostaną rozdysponowane we właściwy, odpowiedzialny i transparentny sposób.

Więcej informacji znajduje się na stronie organizatora.

Nabór wniosków potrwa do 4 kwietnia 2022 r.

Źródło: www.fundusz-patriotyczny.pl

Czw., 10 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś