W ocenie WSA przyznanie lub odmowa przyznania stypendium sportowego dla osób fizycznych przez jednostkę samorządową powinno być rozstrzygnięte w drodze decyzji administracyjnej.
W sprawie prezydent miasta decyzją administracyjną odmówił przyznania stypendium sportowego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję i umorzyło postępowanie wskazując, że rozpatrzenie wniosku w sprawie przyznania stypendium przez jednostki samorządu terytorialnego, nie następuje w formie decyzji administracyjnej w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego.
Sąd zarzucił SKO błędną wykładnię przepisów. Według ustawy o sporcie przyznanie/ nieprzyznanie stypendium sportowego osobie fizycznej następuje w drodze decyzji wydanej przez Ministra właściwego do spraw sportu. Takiej wykładni literalnie nie zawiera przepis przewidujący możliwość przyznawania stypendium przez jednostki samorządu terytorialnego, jednak rozstrzygnięcie to powinno nastąpić w drodze decyzji administracyjnej, od której przysługuje prawo odwołania. Sąd wskazał, że zawarte w przepisie znamię czasownikowe (zezwala, przydziela, stwierdza) sprawia, że czynność uważa się za decyzję administracyjną.
WSA zaznaczył, że w przypadkach wątpliwych należy przyjąć domniemanie działania w formie decyzji. Przyjęcie takiego domniemania zwiększa sferę ochrony prawnej przyznawanej obywatelom. Nieuznanie sprawy, jako administracyjnej skutkuje pozbawieniem stron prawa odwołania od decyzji, co jest złamaniem fundamentalnej zasady dwuinstancyjności.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 listopada 2021r., sygn. VI SA/Wa 1952/21. Orzeczenie jest nieprawomocne.
Źródło: CBOSA