Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wynika, że 30 listopada br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu Umowy Partnerstwa dla realizacji Polityki Spójności 2021-2027 w Polsce, zaś 15 grudnia br. Umowa Partnerstwa została przekazana służbom Komisji Europejskiej przez system SFC2021. Tym samym Polska zrealizowała wymóg wynikający z art. 10 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. wskazujący, że państwo członkowskie przekazuje Komisji umowę partnerstwa przed przedłożeniem programów, i rozpoczęła etap formalnych negocjacji dokumentu z Komisją Europejską.
Zgodnie z ww. rozporządzeniem Komisja może w ciągu trzech miesięcy zgłosić uwagi do przekazanej Umowy Partnerstwa. Jednocześnie Komisja Europejska ma 4 miesiące od czasu przekazania Umowy Partnerstwa przez państwo członkowskie na wydanie decyzji zatwierdzającej UP. Ponadto, zgodnie z art. 21 ww. rozporządzenia, państwa członkowskie przekazują Komisji programy nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia przedłożenia Umowy Partnerstwa. W związku z powyższym programy powinny zostać przekazane do formalnych konsultacji z Komisją do połowy marca 2022 r.
W przypadku programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu programu 6 grudnia br. Instytucja Zarządzająca oczekuje jeszcze na podpisanie uchwały Rady Ministrów przez Premiera, co powinno nastąpić do końca roku. Tak jak to było wspomniane wyżej program FENG 2021-2027 powinien trafić do formalnych konsultacji z Komisją Europejską maksymalnie do połowy marca 2022 r.
Źródło: MFiPR