Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Śląski System Magazynowania Energii

Śląski System Magazynowania Energii fotolia.pl

W związku z transformacją energetyczną i procesem wygaszania kopalń, Śląsk stoi przed wyzwaniem dotyczącym zagospodarowania pogórniczych terenów. Temat ten był poruszany na Forum MAP, podczas którego zaprezentowano ideę Śląskiego Systemu Magazynowania Energii.

W trakcie spotkania podpisano porozumienie oraz powołano Komitet Sterujący na potrzeby opracowania szczegółowej koncepcji Systemu, sposobu jego przygotowania i wdrożenia oraz analiz ekonomiczno-finansowych.

Śląsk liderem w fotowoltaice

Technologie magazynowania energii nie zastąpią klasycznych źródeł wytwórczych energetyki. Mają one za zadanie wspierać i stabilizować rozproszony system OZE. Mieszkańcy Śląska obecnie stali się liderem w liczbie instalacji fotowoltaicznych powstających w ramach programu Mój Prąd. Województwo przoduje zarówno pod względem liczby dofinansowań, jak też pod względem mocy instalacji. Do tej pory przyznano tam ponad 27 tys. dofinansowań do projektów mikroinstalacji PV o łącznej mocy niemal 158 tys. kW.

Fotowoltaika stała się trendem w całym kraju. Według danych Polskich Sieci Energetycznych, na koniec 2020 roku moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła około 4 GW. Na koniec 2021 roku moc ta może wynieść około 6 GW. Jest to niestety niestabilne źródło strumienia energii. Rozwiązaniem ma być właśnie magazynowanie energii – podaje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Magazynowanie energii

Pierwszym poziomem redukcji negatywnego wpływu OZE na sieć są domowe magazyny energii. Rozwiązania w zakresie magazynowania energii odegrają ważną rolę w zapewnieniu integracji odnawialnych źródeł energii z siecią w UE. W Europie dominuje obecnie magazynowanie energii oparte na elektrowniach szczytowo-pompowych. Jednak, jak oceniono, wraz ze spadkiem cen pojawiają się projekty akumulowania energii bazujące na nowych technologiach. Według szacunków przedstawionych w analizie, zapewnienie codziennej elastyczności systemów elektroenergetycznych w UE będzie wymagało do 108 GW mocy w magazynach energii elektrycznej.

Aktualnie, w związku z uznaniem zielonego wodoru za paliwo przyszłości oraz wydatkowaniem w UE coraz większych środków na projekty wodorowe, najszybciej rozwijającą się technologią mogą być magazynowanie energii w postaci odnawialnego wodoru.

Stosowanie m.in. technologii wodorowych, bateryjnych czy mechanicznego magazynowania energii uzależnione jest od specyfiki terenu i otoczenia zagospodarowanego obszaru, a także samego obiektu wraz z jego infrastrukturą. Budowa magazynów energii to również korzyść związana z ograniczeniem kosztów związanych z utrzymaniem terenów pogórniczych lub też w ostateczności ich wyburzaniem i likwidowaniem.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: MAP

Czw., 5 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła