Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rząd przedstawił efekty i zasady podziału 7,1 mld euro rezerwy programowej

Rząd przedstawił efekty i zasady podziału 7,1 mld euro rezerwy programowej fotolia.pl

Samorządy województw będą zarządzać około 40% funduszy z polityki spójności na lata 2021-2027, co w sumie daje 28,4 mld euro. Każde województwo będzie miało swój program regionalny, w ramach którego będzie dzielić pieniądze.

Zdecydowaną większość czyli 75% pieniędzy dla regionów rząd podzielił z początkiem roku, biorąc pod uwagę przede wszystkim liczbę ludności i PKB na mieszkańca. Natomiast 7,1 mld euro pozostawiono na rezerwę programową do podziału w czasie negocjacji kontraktu programowego. Rozmowy z przedstawicielami województw o podziale funduszy na programy regionalne trwały od marca br. W środę minister Buda przedstawił efekty i zasady podziału 25% rezerwy.

- To praktyczny wyraz współpracy samorządu i rządu w realizacji polityki rozwoju – mówił Buda podkreślając, że w poprzednich perspektywach unijnych o podziale decydował algorytm statystyczny.

Jak informuje resort mechanizm podziału rezerwy programowej składał się z trzech etapów.

Pierwszy etap – tzw. siatka bezpieczeństwa (safety net) - służył zniwelowaniu zbyt dużych różnic wynikających z algorytmu, według którego podzielono w styczniu 75% funduszy na programy regionalne.

W etapie drugim, pozostałą kwotę - ponad 6,6 mld euro – podzielono według:

  • wskaźników odpowiadających poszczególnym celom polityki spójności (np. liczba ludności, PKB na mieszkańca, nakłady na inwestycje, gęstość sieci dróg);
  • wskaźników obrazujących nasycenie danego województwa miastami średnimi, które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze i obszarami zmarginalizowanymi.

Trzeci i ostatni etap procesu to negocjacje z samorządami województw najważniejszych dla nich i dla rządu inwestycji. Punktem wyjścia była kwota wynikająca dla poszczególnych regionów z wyliczeń z etapu pierwszego i drugiego, od której przyjęto elastyczność na poziomie 90-110%.

W sumie najwięcej funduszy na realizację programów regionalnych otrzyma woj. śląskie, małopolskie i łódzkie.

Ostateczny podział funduszy na województwa można zobaczyć tutaj.

Fundusze w programach regionalnych to nie jedyne źródło finansowania inwestycji w województwach. Na kolejne lata do dyspozycji przewidziane są środki z programów krajowych, Krajowego Planu Odbudowy, a 6 regionów może się także spodziewać środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Źródło: MFiPR

Śr., 23 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba