Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Znamy założenia do budżetu na 2022 r.

Znamy założenia do budżetu na 2022 r. fotolia.pl

Rada Ministrów ustaliła założenia do przyszłorocznego budżetu. Czego można się spodziewać?

Mimo, że nie minęło jeszcze pierwsze półrocze 2021 r., to urzędnicy zaczynają już powoli myśleć o budżecie na 2021 r. Przygotowanie projektu budżetu państwa musi być poprzedzone opracowaniem założeń makroekonomicznych. Te zostały zaprezentowane 8 czerwca przez Ministerstwo Finansów.

Minister Finansów Tadeusz Kościński przewiduje, że polska gospodarka będzie w stanie szybko wyjść z kryzysu wywołanego koronawirusem:
Naszym priorytetem jest szybki rozwój polskiej gospodarki i sukcesywny wzrost PKB. W najbliższym czasie ważne będzie dalsze wzmocnienie inwestycji, przy jednoczesnym utrzymaniu dobrego stanu finansów publicznych.

Trzeba podkreślić, że przygotowane przez rząd wskaźniki nie uwzględniają efektów wprowadzenia Krajowego Planu Odbudowy. Ten cały czas pozostaje w uzgodnieniach i nie jest znany jego ostateczny kształt. Resort finansów przewiduje, że wdrożenie KPO może polepszyć zakładane w tym momencie wskaźniki.

Rząd przewiduje, że Projekt Krajowy Brutto wzrośnie w 2021 r. o 3,8 proc., a w 2022 r. o 4,3 proc. Wzrost PKB będzie stymulowany przez popyt krajowy. Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej ma wzrosnąć w 2021 r. o 0,1 proc. W roku 2022 pozostanie na tym samym poziomie.

Na koniec 2021 r. stopa rejestrowanego bezrobocia ma spaść do 6,0 proc. (z 6,2 proc. z grudnia 2020 r.). W 2022 r. przewidywany jest dalszy spadek aż do 5,8 proc. na koniec grudnia przyszłego roku.

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce w 2021 r. ma wzrosnąć o 6,2 proc. Trend ten utrzyma się i osiągnie 6,4 proc. w 2022 r.

Jednocześnie rząd przewiduje przyhamowanie inflacji. Ta w skali rocznej w 2021 r. ma wynieść 3,1 proc. Zaś w 2022 r. tylko 2,8 proc. w skali roku.

Przy okazji ogłoszenia założeń do budżetu rząd przypomina, że należy spodziewać się zmian w ustawie o finansach publicznych. Planowa jest nowelizacja mająca na celu dostosowanie klauzuli wyjścia i powrotu w stabilizującej regule wydatkowej do przewidywanego przez KE wydłużenia stosowania ogólnej klauzuli wyjścia na rok 2022.

Czw., 17 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: