Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia a opłata skarbowa

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia a opłata skarbowa fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia nie może skorzystać ze zwolnień od opłaty skarbowej na podstawie art. 7 ustawy o opłacie skarbowej. Dlaczego?

Na wstępie Sąd wskazał na to, że katalog zwolnień jest katalogiem zamkniętym. Spośród tego katalogu Sąd przeanalizował zwolnienia podmiotowe określone w art. 7 pkt 2 oraz w art. 7 pkt 3 u.o.s. – z przepisów tych wynika, że podmiotowymi zwolnieniami podatkowymi od opłaty skarbowej są objęte jednostki budżetowe (art. 7 pkt 2 u.o.s.) oraz jednostki samorządu terytorialnego (art. 7 pkt 3 u.o.s.).

W kontekście pierwszego ze zwolnień WSA stwierdził, że zwolnienia z danin publicznych (podatków, opłat lub innych danin) nie mogą być interpretowane w sposób rozszerzający, a więc na podstawie art. 7 pkt 2 u.o.s. nie można zwalniać z opłaty skarbowej różnych jednostek organizacyjnych, którym nie nadano jednoznacznie statusu prawnego jednostki budżetowej, lecz tylko wskazano, że prowadzą one gospodarkę finansową na zasadach określonych dla jednostek budżetowych – co ma miejsce w przypadku GZM.

Natomiast w odniesieniu do drugiego ze zwolnień Sąd nie zgodził się ze stanowiskiem Skarżącej, że GZM, będąca zrzeszeniem gmin, powinna korzystać ze zwolnienia przysługującego jednostkom samorządu terytorialnego (art. 7 pkt 3 u.o.s.). WSA wskazał, że z tego zwolnienia mogą korzystać samorządy gminne, samorządy powiatowe i samorządy województw; związki międzygminne czy zrzeszenia gmin nie posiadają statusu jednostki samorządu terytorialnego.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 28 stycznia 2021 r., I SA/Gl 940/20

Źródło: CBOSA

Czw., 11 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel