Na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju została przygotowana analiza pn. „Wpływ zobowiązań finansowych z umów o PPP na deficyt budżetowy i dług publiczny”, autorstwa prof. Michała Bitnera oraz r. pr. Marcina Wawrzyniaka. Opracowanie ma charakter praktycznego przewodnika przygotowanego zgodnie z aktualnym stanem prawnym, w tym znowelizowaną ustawą o finansach publicznych i ustawą o PPP.
Jak wskazuje resort, celem analizy jest wyjaśnienie wszelkich wątpliwości związanych ze sprawozdawczością w zakresie zobowiązań finansowych wynikających z umów o PPP i oceną wpływu tych zobowiązań na deficyt budżetowy i dług publiczny. Opracowanie dotyczy umów o PPP zawieranych na podstawie ustawy o PPP oraz umów koncesji zawieranych na podstawie ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Natomiast nie zostały w nim omówione inne umowy nazwane i nienazwane związane z finansowaniem robót budowlanych, dostaw lub usług, wywołujących skutki podobne do umowy kredytu lub pożyczki.
Dokument ma formę szczegółowej, a jednocześnie praktycznej instrukcji postępowania. Opracowanie podzielone zostało na trzy zasadnicze części: pierwsza i druga obrazują system sprawozdawczości właściwy dla zamawiających odpowiednio szczebla rządowego i samorządowego. Natomiast w trzeciej części opisane zostały dwa praktyczne przykłady: pierwszy, który może świadczyć o wpływie zobowiązań z umowy o PPP na państwowy dług publiczny i drugi, wskazujący zapisy umowne, które – w uproszczeniu – pozwalają na wyprowadzenie wniosku co do tego, że zobowiązania są neutralne dla państwowego długu publicznego.
Publikacja dostępna jest tutaj.