Minister finansów zobowiązał resort infrastruktury do podjęcia inicjatywy legislacyjnej zmierzającej do nowelizacji uchwały ustanawiającej Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Wydatki budżetu państwa na ten cel w 2018 r. mają zostać utrzymane na poziomie roku 2017.
Tak wynika z pisma Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z 26 października br. będącego odpowiedzią na stanowisko Zarządu Związku Powiatów Polskich z 3 października br.
ZPP apelowało o zwiększenie środków na realizację Programu oraz kontynuację prac nad stworzeniem stałego mechanizmu wsparcia samorządów przy realizacji zadań na rzecz rozwoju i poprawy infrastruktury drogowej w Polsce. Pisaliśmy o tym tutaj.
W udzielonej odpowiedzi resort infrastruktury przypomina, że to zarządcy dróg samorządowych odpowiadają za realizację zadań na drogach gminnych i powiatowych. Niemniej jednak Ministerstwo widzi potrzebę, aby inwestycje tych dróg mogły być dofinansowane ze środków pochodzących z budżetu państwa. W gestii resortu leży Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Przy czym jego realizacja jest możliwa z uwzględnieniem możliwości finansowych państwa.
- Biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z projektem procedowanej na 2018 r. ustawy budżetowej, środki na wieloletni Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 zostały ustalone na poziomie 800 mln zł, minister infrastruktury i budownictwa nie ma formalnej możliwości zmiany założeń budżetu państwa – czytamy w piśmie.
Ministerstwo wyjaśnia ponadto, że szef resortu finansów zobowiązał resort infrastruktury do podjęcia inicjatywy legislacyjnej zmierzającej do nowelizacji uchwały ustanawiającej Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Wydatki budżetu państwa na ten cel w 2018 r. mają zostać utrzymane na poziomie roku 2017.