Minister Zdrowia wydłużył termn naboru wniosków w trybie konkursowym na dofinansowanie projektów ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz budżetu państwa.
Celem Funduszu jest rozwój partnerstw oraz ułatwienie tworzenia sieci, wymiany, dzielenia się i przekazywania wiedzy, technologii, doświadczeń i najlepszych praktyk między beneficjentami i podmiotami z Norwegii.
Działania podejmowane w ramach Funduszu odnoszą się do celu programu PL13, którym jest przyczynienie się do poprawy stanu zdrowia społeczeństwa polskiego poprzez ograniczanie nierówności w zdrowiu wywołanych czynnikami społecznymi.
Wnioski mogą być składane przez: jednostki samorządu terytorialnego (powiaty) w Polsce; beneficjenta projektu predefiniowanego oraz jego partnerów z Polski lub pozostałe stosowne podmioty działające w obszarze zdrowia publicznego.
Wyłącznie polskie podmioty mogą aplikować o środki w ramach Programu.
Z zasady powiaty jako jednostki samorządu terytorialnego w odniesieniu do ochrony zdrowia prowadzą działalność o charakterze niekomercyjnym. W związku z tym wsparcie dla powiatów na rzecz realizacji ww. programów nie stanowi niedozwolonej pomocy publicznej w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Wnioskodawcy, dla których wsparcie mogłoby stanowić niedozwoloną pomoc publiczną zostaną odrzuceni z udziału w konkursie na etapie oceny.
Kwalifikowalnymi partnerami norweskimi są: Norweski Dyrektoriat ds. Zdrowia; jednostki samorządu terytorialnego: gminy (ang. municipality, nor. kommune), okręgi (ang. county, nor. fylke) oraz Norweskie Stowarzyszenie Władz Lokalnych i Regionalnych KS; organizacje pozarządowe; jednostki edukacyjne (uniwersytety, college), instytucje badawcze i szkoleniowe oraz pozostałe stosowne instytucje działające w obszarze zdrowia publicznego.
Wniosek powinien mieć charakter partnerski, jednakże wnioskodawca ma możliwość aplikowania w ramach FWD o dofinansowanie wzięcia udziału w szkoleniach/warsztatach organizowanych na terenie Norwegii przez podmioty inne niż Partner. W takich przypadkach nie jest wymagany list intencyjny lub umowa partnerska jako załączniki do wniosku. Dotyczy to sytuacji, w której Wnioskodawca będzie uczestniczył w organizowanej w Norwegii otwartej konferencji/szkoleniu/warsztatach itp., o tematyce zgodnej z celami Programu PL13. Wydarzenie, w którym Wnioskodawca wyraża chęć uczestnictwa nie może być organizowane na jego wniosek. Wnioskodawca nie może być też jednym z głównych uczestników takiego wydarzenia, ani jego współorganizatorem. Wnioskodawca nie jest w takiej sytuacji organizatorem takiego wydarzenia, a jedynie kieruje wyznaczone osoby jako uczestników wydarzenia, np. konferencji międzynarodowej.
Koszty ponoszone przez partnerów są kwalifikowane ale wnioski o ich refundację mogę być składane tylko za pośrednictwem polskich beneficjentów Funduszu Współpracy Dwustronnej.
Całkowita alokacja środków dostępnych z FWD na poziomie programu PL13 w ramach VI naboru (środki z funduszy norweskich oraz z budżetu państwa) to 200 000 EUR tj. = 872 200 PLN. W przypadku wystąpienia oszczędności w programie kwota przeznaczona na nabór może ulec zwiększeniu.
Poziom dofinansowania dla wszystkich beneficjentów – 100% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Maksymalna kwota dofinansowania w projekcie wynosi 100 000 EUR tj. 436 100 PLN.
Operator Programu nie będzie przekazywać zaliczek na realizację projektu FWD.
Dofinansowanie zostanie przyznane w PLN.
Wnioski można składać do 31 lipca br.
Więcej szczegółów TUTAJ.