Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomorskie: pieniądze na usługi społeczne

Pomorskie: pieniądze na usługi społeczne fotolia.pl

Do 21 lipca m.in. pomorskie samorządy lokalne (oraz ich jednostki organizacyjne, stowarzyszenia i związki) nieobjęte mechanizmem ZIT mogą składać wnioski o dofinansowanie swoich przedsięwzięć społecznych. Zarząd województwa ogłosił konkurs w ramach poddziałania 6.2.2 Rozwój usług społecznych pomorskiego RPO. Pula konkursu wynosi 33 mln zł. Poziom dofinansowanie wydatków kwalifikowanych do refundacji ustalono na 95 proc., zatem beneficjent musi wnieść tylko 5 proc. wkładu własnego. Minimalna wartość projektu to 50 tys. zł.

No co pieniądze?

Katalog działań, które mogą być sfinansowane jest bardzo bogaty. Ułożono je w trzy rodzaje projektów, które powinny być ukierunkowane na zwiększenie dostępu do zdeinstytucjonalizowanych i zintegrowanych usług społecznych, świadczonych w lokalnej społeczności.

Do pierwszej grupy należą projekty skierowanych do osób o różnym stopniu niesamodzielności, w szczególności do seniorów, osób z niepełnosprawnościami i z chorobami przewlekłymi oraz ich opiekunów. Działaniami w ramach tych projektów mogą być m.in.: tworzenie miejsc opieki w istniejących lub nowotworzonych ośrodkach opieki dziennej lub całodobowej; usługi dziennych opiekunów i asystentów osób z niepełnosprawnościami, wolontariat opiekuńczy, pomoc sąsiedzka i inne formy samopomocowe, ale również teleopieka; tworzenie międzysektorowych zespołów opieki nad osobami z chorobami przewlekłymi, kształcenie kadr opieki; likwidowanie barier architektonicznych w miejscu zamieszkania, sfinansowanie wypożyczenia sprzętu niezbędnego do opieki; kształcenie opiekunów i poradnictwo; finansowanie usługi asystenckiej.

Drugim typem mogą być projekty wsparcia rodzin i systemu pieczy zastępczej. Możliwe działania to m.in: konsultacje, poradnictwo, terapie, warsztaty, grupy wsparcia; pomoc w opiece i wychowaniu dzieci w placówkach wsparcia dziennego, wzmacnianie środowiskowych form aktywizacji rodziny, w ramach profilaktyki wykluczenia społecznego wśród dzieci i młodzieży (m.in. asystent rodziny, rodziny wspierające, lokalne grupy wsparcia rodziny); kształcenie kandydatów na rodziny zastępcze, prowadzących rodzinne domy dziecka i dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, doskonalenie kompetencji osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą.

Trzecią grupę stanowią projekty wspierające osoby objęte pieczą zastępczą z wykorzystaniem usług aktywnej integracji. W ramch tego typu można zaplanować: poradnictwo, warsztaty terapeutyczne, wsparcie środowiskowe, pracę socjalną, ale również: kursy i szkolenia zawodowe, pośrednictwo pracy, staże, subsydiowane zatrudnienie oraz sfinansowanie zajęć szkolnych, związanych z uzupełnieniem wykształcenia.

Regulamin konkursu i jego dokumentacja dostępne są tutaj.

Źródło: rpo.pomorskie.eu

Niedz., 2 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża