Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

224 mln zł od rządu dla szkół na elektroniczne pomoce

224 mln zł od rządu dla szkół na elektroniczne pomoce fotolia.pl

Resort edukacji przygotował rządowy program na lata 2017-2019 wyposażenia szkół podstawowych w elektroniczne pomoce dydaktyczne: tablice interaktywne, projektory, głośniki, interaktywne monitory dotykowe. Stosowny projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 – „Aktywna tablica” oraz projekt rozporządzenia trafiły 9 czerwca do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Z dokumentami można zapoznać się tutaj. Będą one również opiniowane w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

80 proc. od rządu, 20 proc. od organów prowadzących

Jedna szkoła będzie mogła otrzymać od rządu maksymalnie 14 tys. zł. Do tego 3,5 tys. zł będzie musiał dołożyć obowiązkowo organ prowadzący. Program ma być realizowany w latach 2017-2019. Jego łączne koszty oszacowano na 279,4 mln zł. Program ma być finansowany w 80 proc. z budżetu państwa i co najmniej w 20 proc. z budżetów JST. Pieniądze z budżetu państwa na poszczególne lata zaplanowano w następujących kwotach: 84 mln zł w 2017 r., 70 mln zł w 2018 r., 70 mln zł w 2019 r. Natomiast 55,4 mln zł od samorządów rozplanowano następująco: 20 mln 785 tys. zł w 2017 r., 17 mln 321,5 tys. zł w 2018 r., 17 mln 321,5 tys. zł w 2019 r.

Za wkład własny samorządów będzie uznawany wkład finansowy i rzeczowy. Ten pierwszy, to pieniądze przeznaczone przez organ prowadzący szkołę na zakup pomocy dydaktycznych objętych wnioskiem o udział w programie. Ten drugi, to szkolenia dla nauczycieli ze stosowania technologii informatycznych w procesie dydaktycznym, przeprowadzone w roku udzielenia wsparcia finansowego, oraz sprzęt komputerowy i inne urządzenia wykorzystywane, jako inne pomoce dydaktyczne, zakupione nie wcześniej niż na 3 lata przed złożeniem wniosku o udział w programie, ale nie później niż w roku udzielenia wsparcia finansowego.

Dla wszystkich

O dofinansowanie będą mogły starać się organy prowadzące szkoły: podstawowe (publiczne, niepubliczne), artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły i zespoły szkół oraz szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej działające w ramach Ośrodka Rozwoju Edukacji Polskiej za Granicą.

W roku 2017 dofinansowanie otrzymają szkoły posiadające już dostęp do internetu na poziomie co najmniej 30 Mb/s. W późniejszych latach programem objęte mają być szkoły podstawowe, które zostaną podłączone do szerokopasmowego internetu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. Dyrektor szkoły będzie składał wniosek do organu prowadzącego.

Więcej szczegółów można znaleźć w dokumentach oraz tutaj.

Źródło: men.gov.pl

Sob., 17 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża