Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze na zdrowie: warunek spełniony

Eurofundusze na zdrowie: warunek spełniony fotolia.pl

Ministerstwo zdrowia poinformowało, iż Komisja Europejska uznała za spełniony warunek ex ante dotyczący istnienia "krajowych lub regionalnych strategicznych ram polityki zdrowotnej". Pozwala to uruchomić finansowanie inwestycji w sektorze ochrony zdrowia szerszym strumieniem. Wymóg spełnienia określonych warunków wstępnych dla pełnego korzystania z funduszy unijnych jest jedną z nowości obecnego okresu polityki spójności. Sektor ochrony zdrowia był jednym z bardziej "wrażliwych" na te warunki.

Wcześniej, w sierpniu 2015 r., Komisja Europejska uznała za spełniony warunek dotyczący "aktywnego i zdrowego starzenia się". Polegał on na zaplanowaniu przez państwo członkowskie działań służących promowaniu aktywnego starzenia się. Jednak kluczowym wymogiem był warunek dotyczący strategii polityki publicznej w sektorze ochrony zdrowia, określającej sposób wykorzystania funduszy polityki spójności.

Ten zasadniczy warunek został po części spełniony w lipcu 2015 r. Wówczas ministerstwo zdrowia opublikowało dokument strategiczny, kluczowy dla interwencji funduszy, tj. „Krajowe ramy strategiczne. Policy paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020”. Jednak Komisja Europejska wskazała, że do pełnego dostosowania w tym zakresie brakuje systemu mapowania potrzeb zdrowotnych, czyli wszechstronnej analizy potrzeb sektora. Zarówno pod względem terytorialnym (cały kraj), jak i przedmiotowym (poszczególne jednostki chorobowe, czy typy szpitali). To mapy potrzeb mają być punktem wyjścia dla planowania inwestycji i ich finansowania z funduszy unijnych. Mapy zostały opracowane i opublikowane (w dużym, choć nie całym jeszcze zakresie) i urzędnicy Komisji uznali obecnie, iż mogą uznać spełnienie warunku strategicznego.

Jednocześnie ministerstwo zdrowia zapewnia, że pracuje nad pozostałymi analizami: dla podstawowej opieki zdrowotnej oraz ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Termin ich opracowania ustalony został na koniec 2017 r. i w opinii ministerstwa nie jest zagrożony.

Sob., 6 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża