Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pieniądze dla powiatowych szkół rolniczych i centrów kształcenia

Pieniądze dla powiatowych szkół rolniczych i centrów kształcenia fotolia.pl

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało nowelizację tzw. ustawy wdrażającej Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, czyli ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej. Resort uznał, że obecne możliwości pozyskania pieniędzy z budżetu państwa na tzw. wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowanych w projektach są niewystarczające. Szkoły rolnicze, prowadzone m.in. przez powiaty, nie mogą bowiem ubiegać się o takie finansowanie (w formie pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego). Dzięki nowelizacji samorządowe jednostki budżetowe, realizujące operacje finansowane z PROW 2014-2020 w ramach działania transfer wiedzy i działalność informacyjna, będą miały taką możliwość.

Na co można pozyskać pieniądze?

Wymienione działanie PROW 2014-2020 ma dwa poddziałania: wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności oraz wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych.

W przypadku pierwszego dofinansowanie można pozyskać na projekty szkoleniowe, ukierunkowane na rozwój wiedzy i umiejętności zawodowych rolników lub właścicieli lasów w zakresie związanym z prowadzeniem działalności rolniczej oraz leśnictwem. Organizowane kursy, warsztaty, szkolenia będą mogły dotyczyć zarządzania gospodarstwem, technologii, organizacji produkcji, bezpieczeństwa pracy, marketingu, rachunkowości, ubezpieczeń, finansowania, ochrony środowiska, spółdzielczości, funkcjonowania grup producenckich.

Drugie poddziałanie zapewnia finansowanie tzw. projektów demonstracyjnych (np. praktycznych sesji szkoleniowych) i działań informacyjnych, służących upowszechnianiu innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk. Chodzi o umożliwienie rolnikom lub właścicielom lasów praktycznego zapoznania się z rozwiązaniami, które zostały przetestowane i są możliwe do stosowania w sektorach produkcji rolnej, leśnej lub w przetwórstwie rolno-spożywczym. Projekty demonstracyjne powinny dotyczyć w szczególności technologii i organizacji produkcji, przetwarzania produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie oraz ochrony środowiska i klimatu. Co istotne, kosztem kwalifikowanym do refundacji są wydatki inwestycyjne na dostosowanie obiektów demonstracyjnych do prowadzenia zajęć praktycznych.

Pt., 9 Gr. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża