Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze 2014-2020: plan przyspieszenia

Eurofundusze 2014-2020: plan przyspieszenia fotolia.pl

Rząd jeszcze w lutym ma przyjąć plan działań, których celem jest szybsze wydawanie pieniędzy z programów operacyjnych oraz większa efektywność wydatków. Nad planem pracuje miedzyresortowy zespół, koordynowany przez ministerstwo rozwoju. Jak pisaliśmy w redakcyjnym felietonie (tutaj) nasz kraj ma roczne opóźnienie w wdrażaniu programów operacyjnych, realizujących politykę spójności 2014-2020. Realizacja przygotowywanego planu ma zakończyć spełnianie warunków wstępnych i zaowocować uproszczeniem procedur, co ma przynieść ma szybsze ogłaszanie konkursów i przekazywanie beneficjentom pieniędzy na projekty.

Plan będzie dotyczył zarówno programów operacyjnych krajowych, jak i regionalnych. Przewiduje działania o charakterze horyzontalnym – legislacyjnym, instytucjonalnym, dotyczące programowania i monitorowania wdrażania, oraz działania odnoszące się bezpośrednio do konkretnych programów operacyjnych, ze wskazaniem terminów i instytucji w systemie odpowiedzialnych za wykonanie działań.

Działania przewidziane w planie mają składać się na trzy pakiety. Po pierwsze, zapewnienie spełnienia tzw. warunków ex ante w tych zakresach, w których nie zostały one jeszcze wypełnione. Po drugie, jak najszybsze uruchomienie naborów projektów oraz zapewnienie ich odpowiedniej jakości i właściwego tempa ich realizacji. Po trzecie, przegląd i racjonalizacja procedur udzielania dofinansowania.

Nad planem pracuje obecnie zespół międzyresortowy. Materiał zostanie następnie przedstawiony rządowi i przejęty na jego posiedzeniu jeszcze w lutym. Po czym ma być upubliczniony.

Źródło: posiedzenie sejmowej podkomisji ds. wykorzystania środków z UE, 24.02.2016.

Czw., 25 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża