Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uda się przedłużyć rozliczenie 9 mld euro z 2017-2013?

Uda się przedłużyć rozliczenie 9 mld euro z 2017-2013? fotolia.pl

Z końcem grudnia br. upływa termin kwalifikowalności wydatków z funduszy unijnych na lata 2007-2013. Polsce pozostało do rozliczenia jeszcze 15 proc. alokacji, tj. ponad 9 mld euro. Rząd chce rozmawiać z Komisją Europejską o wydłużeniu okresu rozliczenia przynajmniej o trzy miesiące.

Spotkanie w tej sprawie odbyło się w Warszawie. Na zaproszenie strony polskiej wzięli w niej udział przedstawiciele Bułgarii, Chorwacji, Czech, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier i Włoch. Polska przedstawiła propozycje mechanizmów na poziomie unijnym, które pozwoliłyby państwom członkowskim dłużej wykorzystać dostępne środki ze starej unijnej perspektywy finansowej.

Jakie są możliwości?

Według wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, jest kilka mechanizmów do zastosowania w bieżącym i w przyszłym roku, kiedy nastapi certyfikowanie wydatków. - Do końca tego roku musimy mieć wszystkie faktury, dotyczące realizowanych projektów z funduszy UE. Ich przekazywanie będzie trwało przez cały przyszły rok, później będzie audyt. Do końca marca 2017 roku mamy czas na rozliczenie i zamknięcie perspektywy 2007-2013 - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. - Chcielibyśmy mieć możliwość tworzenia funduszy tzw. parasolowych, które funkcjonowałyby na zbliżonych zasadach, jak w przypadku instrumentów zwrotnych dla przedsiębiorstw. Chcielibyśmy mieć możliwość wykorzystania takiego instrumentu również w przypadku projektów infrastrukturalnych - powiedział minister. Drugim postulatem do KE jest możliwość przenoszenia pieniędzy pomiędzy poszczególnymi częściami programów operacyjnych i tworzenie w poszczególnych programach listy projektów rezerwowych, które mogłyby otrzymać dofinansowanie w przypadku pojawienia się oszczędności.

Źródło: mir.gov.pl, parlamentarny.pl

Sob., 28 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża