Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zasady zatrudniania personelu w nowej perspektywie (cz.2)

Zasady zatrudniania personelu w nowej perspektywie (cz.2) fotolia.pl

Kontynuujemy temat dotyczący zasad angażowania personelu w projektach realizowanych w nowej perspektywie finansowej. Dzisiaj o umowach cywilnoprawnych.

Wydatki poniesione na wynagrodzenie personelu zaangażowanego na podstawie stosunku cywilnoprawnego (umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski) są co do zasad kwalifikowane, o ile zostały zawarte zgodnie z właściwą procedurą zakupu usług.

Wydatki poniesione na wynagrodzenie osoby zaangażowanej do projektu na podstawie umowy cywilnoprawnej, która jest jednocześnie pracownikiem beneficjenta , są niekwalifikowane. Za pracownika beneficjenta w wytycznych uznano każdą osobę, która jest u niego zatrudnioną na podstawie stosunku pracy, przy czym dotyczy to zarówno osób stanowiących personel projektu, jak i osób niezaangażowanych do realizacji projektu lub projektów.

Nie dotyczy do angażowania personelu na podstawie umów o dzieło. Przy czym i tutaj należy pamiętać o obowiązku przestrzegania przez beneficjenta przepisów prawa pracy. Jeżeli zakres przedmiotowy umowy o dzieło zawartej z własnym pracownikiem pokrywałby się z zakresem obowiązków wykonywanych na podstawie zawartej umowy o pracę, wydatek może zostać uznany za niekwalifikowany.

Rozliczenie umowy zlecenia następuje na podstawie protokołu, o którym pisaliśmy TUTAJ, wraz z dokumentem księgowym potwierdzającym poniesienie wydatku.

Wydatki poniesione na wynagrodzenie personelu zaangażowanego na podstawie umowy o dzieło są kwalifikowalne, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  • charakter zadań uzasadnia zawarcie umowy o dzieło,
  • wynagrodzenie na podstawie umowy o dzieło wskazane zostało w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu,
  • rozliczenie zaangażowania zawodowego personelu następuje na podstawie protokołu, o którym pisaliśmy w cz.1, poszerzonego o informację wskazującą wynik rzeczowy wykonanego dzieła, oraz dokumentu księgowego potwierdzającego poniesienie wydatku. Powyższe oznacza, że również w przypadku umów o dzieło wykonawca będzie zobowiązany do wykazania w protokole ewidencji godzin w danym miesiącu kalendarzowym poświęconych na wykonanie zadań w projekcie, w celu wykazania, że nie został przekroczony limit 276 godzin.
Pt., 29 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel