Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze 2014-2020: Pomoc Techniczna także dla JST

Eurofundusze 2014-2020: Pomoc Techniczna także dla JST fotolia.pl

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przedstawiło pod opinię KWRiST projekt Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020. Program finansowany będzie w całości z Funduszu Spójności, kwotą 570 mln euro. Przewidziane jest wsparcie dla samorządów.

Główny cel programu został sformułowany jako "zapewnienie sprawnego systemu wdrażania polityki spójności w latach 2014-2020". Projekt programu zakłada finansowanie:

  • wynagrodzeń pracowników zaangażowanych we wdrażanie funduszy;
  • szkoleń pracowników we wskazanych przez Komisję Europejską dziedzinach;
  • funkcjonowania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na obszarach funkcjonalnych miast wojewódzkich;
  • funkcjonowanie sieci tematycznych;
  • utrzymanie i rozwój krajowego systemu informatycznego;
  • monitorowanie wdrażania Umowy Partnerstwa (zbieranie i aktualizowanie przez GUS danych umożliwiających) i jego ewaluacja;
  • opracowanie wspólnych dla wdrażania polityki spójności: listy wskaźników, zasad kwalifikowalności, wytycznych;
  • wymiana i popularyzowanie dobrych praktyk;
  • doradztwo w przygotowaniu projektów, ale będzie to organizowane na poziomie krajowych programów operacyjnych, a z programu Pomoc Techniczna finansowane będą szkolenia dla beneficjentów projektów strategicznych.

Cele i dostosowane do niego działania

  1. Cel 1: Sprawne działania instytucji systemu wdrażania. Oś priotytetowa realizująca ten cel zostanie wyposażona w największy budżet, sięgający 415 mln euro. Finansować będzie głównie etaty i szkolenia pracowników administracji. Poza tym: wyposażenie biurowe i system informatyczny, a także doradztwo, wymianę doświadczeń oraz ewaluacje.
  2. Cel 2: Sprawność beneficjentów ze szczególnym uwzględnieniem wymiaru terytorialnego polityki spójności. W ramach osi priorytetowej realizującej ten cel - z budżetem 90 mln euro - wsparcie otrzymywać będą m.in. beneficjenci samorządowi, bo jak czytamy w dokumencie "szczególne znaczenie ma administracja samorządowa i to właśnie na poziomie samorządowym identyfikuje się największe braki w zakresie potencjału administracyjnego do skutecznej realizacji projektów.”. Finansowane będą: szkolenia, promocja najlepszych praktyk oraz wparcie dla projektów na obszarach funkcjonalnych i nowego instrumentu polityki spójności – Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na obszarach miast wojewódzkich (będą to dotacje dla instytucji wdrażających ZIT, tzw. związków ZIT). Co ważne dla niektórych, z POPT nie przewiduje się finansowania innego nowego instrumentu tzw. Rozwój Kierowany przez Społecznośc Lokalną.
  3. Cel 3: Spójny i skuteczny system informacji i promocji funduszy europejskich. W ramach tego celu możliwe będzie wsparcie dla przedsięwzięć partnerów społeczno-gospodarczych w ramach działań upowszechniających wiedzę o funduszach i ich efektywnym wdrażaniu. Oś warta jest 65 mln euro.

Diagnoza stanu rzeczy i wyzwania na przyszłość

Załącznikiem do konsultowanego projektu Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 jest dokument "Diagnoza wyzwań, potrzeb i potencjałów w obszarach objętych Programem". Opisujemy go w osobnym artykule.

Źródło: materiał dla KWRiST

Pon., 9 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża