Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze 2014-2020: ustawa o RLKS (rozwój lokalny kierowany przez społeczność)

Eurofundusze 2014-2020: ustawa o RLKS (rozwój lokalny kierowany przez społeczność) fotolia.pl
Resort rolnictwa przygotował projekt ustawy regulującej jeden z instrumentów wdrażania projektów w obecnym okresie polityki rozwoju obszarów wiejskich i polityki spójności – tzw. rozwój lokalny kierowany przez społeczność.
 
Zasady polityki spójności oraz polityki rozwoju obszarów wiejskich na obecny okres 2014-2020 mają kilka charakterystycznych cech. Jedną z nich jest zastosowanie zmian w terytorialnej formule realizacji projektów. Zmierzają one do premiowania partnerskiej współpracy beneficjentów na wybranym obszarze. Wprowadzony został nowy instrument - zintegrowane inwestycje terytorialne, który dotyczy współpracy samorządów w obszarach funkcjonalnych.A znany z ostatniego okresu mechanizm LEADER, wymagający udziału społeczności lokalnej w formułowaniu i realizacji strategii obszarów wiejskich i małych miasteczek, rozszerzono na zastosowanie we wszystkich funduszach, określając go nową nazwą: rozwój lokalny kierowany przez społeczność.
 
Ustawa zawiera regulacje dla organizacji i działania lokalnych grup działania (LGD) oraz formułowania, wyboru i realizacji „strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, określaną znanym już dobrze skrótowcem LSR (lokalna strategia rozwoju). Projekt reguluje także zasady wdrażania tego instrumentu, wspólne dla wszystkich funduszy obu polityk, określany często spotykanym skrótowcem EFSI (europejskie fundusze spójności i inwestycyjne). Projekt określa, że instytucją zarządzającą nowym instrumentem będą samorządy województw, działające przez swoje zarządy.
 
Po co specjalna ustawa?
 
RLKS, podobnie ZIT, wymaga przepisami UE uregulowania ustawowego w prawie krajowym. Instrument ZIT został opisany w tzw. ustawie wdrożeniowej (przygotowanej przez resort rozwoju). Natomiast drugiemu mechanizmowi dedykowano specjalną ustawę. Dlaczego? Po przeczytaniu projektu wydaj się, że te szczegółowe regulacje powinny znaleźć się w kompleksowej ustawie o programach operacyjnych, z odniesieniem do ustawy wdrażającej PROW. Tym bardziej, że RLKS, w odróżnieniu od zawężonego do obszarów wiejskich i miasteczek mechanizmu LEADER, będzie mógł być realizowany także na obszarach miast. 
 
Projekt będzie przedmiotem obrad zespołu ds. obszarów wiejskich KWRiST.
Niedz., 21 Wrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża