Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze 2014-2020: krajowa pomoc techniczna dla samorządów, jako odbiorców działań

Eurofundusze 2014-2020: krajowa pomoc techniczna dla samorządów, jako odbiorców działań fotolia.pl

Maszyneria wdrażająca unijną politykę spójności 2014-2020 w naszym kraju rozkręca się. Programy krajowe i regionalne zostały już wynegocjowanie, trwa procedura ich formalnego zatwierdzania. Pierwsze komitety monitorujące programy krajowe zaczynają swoją pracę. 26 stycznia zebrał się na pierwszym posiedzeniu komitet Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Przyjęto regulamin komitetu i kryteria wyboru projektów.
Pomoc techniczna długo nie była dostępna dla samorządów lokalnych. W pierwszym (2004-2006) okresie w ogóle. Natomiast pod koniec drugiego (2007-2013) resort rozwoju regionalnego zdecydował o uruchomieniu finansowania doradztwa także dla gmin i powiatów oraz ich stowarzyszeń i związków. Już w 2012 r. uruchomiono dwie linie konkursowe z myślą o przygotowaniach do nowego okresu unijnej polityki spójności.
 
Wsparcie dla samorządów
 
Pierwszą turą konkursów zachęcono samorządy do przygotowania usprawnień w organizacji lokalnych usług publicznych. Druga przeznaczona została na wsparcie początków planowania rozwoju lokalnego na obszarach funkcjonalnych. Była to cenna i potrzebna propozycja. Umożliwiła co ambitniejszym i bardziej zapobiegliwym gminom i powiatom przygotowanie się do znanych już wówczas wymogów unijnej polityki spójności na lata 2014-2020. Przede wszystkim na oswojenie się z nowym paradygmatem tej polityki, tj. planowania rozwoju nie na obszarze jednostki administracyjnej i w jej granicach, ale na obszarze szerszym – funkcjonalnym, integrującym działania kilku jedostek. Wymaga to zasadniczej zmiany sposobu myślenia – z indywidualistycznego na partnerski. Pieniądze z pomocy technicznej (obok doradztwa Związku Miast Polskich wraz ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich, w ramach projektu finansowanego przez resort rozwoju z Funduszu Norweskiego) z pewnością pomogły tym gminom i powiatom, które wykonały wysiłek i zglosiły swoje wnioski, lepiej przygotować się do zasad obecnego okresu polityki spójności.
 
Pomoc techniczna 2014-2020
 
Na najbliższe lata POPT będzie dysponował budżetem w wysokości ponad 700 mln euro. Pieniądze pochodzą z Funduszu Spójności, a nie jak dotychczas z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dzięki temu EFRR będzie mógł finansować pomoc techniczną w regionach. Program oparto na trzech osiach merytorycznych. Zdecydowanym beneficjentem większości pieniędzy będzie, zgodnie z założeniem, administracja centralna. POPT będzie finansował wynagrodzenia osób pracujących w polskim systemie wdrażania polityki spójności oraz systemy informatyczne i koszty organizacyjne. Jednak część pieniędzy będzie przeznaczona także na doradztwo dla potencjalnych beneficjentów eurofunduszy, czyli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, uczelni i jednostek samorządu terytorialnego. Choć będą oni korzystać z tej pomocy nie jako bezpośredni beneficjenci pieniędzy programu, a jako tzw. ostateczni odbiorcy działań. Realizację osi programu oparto bowiem na organach naczelnych i urzędach centralnych, i ich projektach realizowanych w trybie bezkonkursowym.
 
Źródło: info własna, projekt Szczegółowego opisu osi priorytetowych POPT
Niedz., 1 Lt. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża