Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

38 mln zł z Funduszu Szwajcarskiego dla szpitali w Krakowie i Tarnowie

38 mln zł z Funduszu Szwajcarskiego dla szpitali w Krakowie i Tarnowie fotolia.pl

Krakowski szpital im. L. Rydygiera, szpital specjalistyczny Jana Pawła II oraz szpital wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie – to trzy małopolskie lecznice, które otrzymają w sumie ponad 38 mln zł z Funduszu Szwajcarskiego na modernizację instalacji grzewczych i wykorzystanie energii odnawialnej. To przełom technologiczny jeśli chodzi o utrzymanie budynków szpitalnych w Małopolsce. Inwestycje w odnawialną energię odczują budżety szpitali, bo pozwoli to na zmniejszenie bieżących kosztów utrzymania budynków. Umowę na wsparcie inwestycji podpisali dziś (11 lipca) marszałek Marek Sowa, członek Zarządu Stanisław Sorys oraz dyr. dep. Programów Europejskich Mariusz Kasprzyk.

- Cieszę się, że po upływie trzech lat udało nam się spełnić wymagania i możemy podpisać umowę na ponad 45 mln zł. z czego ponad 38 mln zł stanowi dotacja z Funduszu Szwajcarskiego. Pomoc będzie skierowana do trzech szpitali, które z punktu widzenia ochrony zdrowia Małopolan są kluczowe – komentował marszałek Marek Sowa tuż po podpisaniu umowy. - Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych dwóch lat zmniejszymy koszty utrzymania tych placówek i zapewnimy pacjentom lepsze warunki leczenia - dodał.

Najwięcej, bo prawie 25 mln zł otrzyma szpital im. L. Rydygiera, który zainstaluje nowoczesny system zarządzania gospodarką energetyczną oraz mediami. Przykładowo wymienionych zostanie ponad 2 tys. grzejników, a w pomieszczeniach budynku zainstalowana zostanie nowa energooszczędna klimatyzacja. Wniosek Rydygiera był długo oceniany, bo w międzyczasie szpital przekształcił się w spółkę. Zdaniem jej prezesa Wojciecha Szafrańskiego inwestycja zdecydowanie zmniejszy koszty utrzymania budynków - Szpital nie byłby w stanie wygenerować tak dużych środków na infrastrukturę, która od dłuższego czasu wymagała nakładów – stwierdził. – Koszty utrzymania budynków są ogromne, choć pieniądze inwestowane w infrastrukturę techniczną nie są aż tak widoczne – dodał. Jak zapowiedział kolejny krok to termomodernizacja budynku.

Na ponad 8 mln zł może także liczyć tarnowski szpital św. Łukasza. Lecznica zainwestuje je w modernizację instalacji wentylacji z wykorzystaniem pomp ciepła, instalację agregatów do odzysku ciepła z klimatyzacji oraz kotłownię kondensacyjną. Wymieniona zostanie również instalacja centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami. Wątpliwości, że zainwestowane pieniądze poprawią warunki, w których leczeni są pacjenci nie miała dyr. placówki Anna Czech, która podkreśliła, że pacjenci już od dłuższego czasu pytali o klimatyzowane pomieszczenia.

Ze szwajcarskiej pomocy skorzysta także krakowski szpital Jana Pawła II. Mimo, że - jak zaznaczyła dyr. placówki Anna Prokop-Staszecka - przyznane 5 mln zł to nadal kropla w morzu potrzeb możliwa będzie instalacja 10 gazowych pomp i wymiana grzejników na oddziale kardiochirurgii.

Odpowiedzialny za fundusze europejskie w Małopolsce członek Zarządu Stanisław Sorys zwrócił uwagę na innowacyjny i proekologiczny charakter dofinansowanych inwestycji – To nie tylko typowa wymiana stolarki okiennej, ale przykładowo odzysk wody z klimatyzatorów. Takie innowacyjne podejście do odnawialnych źródeł energii należy promować – przekonywał. - Szacuje się, że dzięki inwestycji emisja dwutlenku węgla zmniejszy się nawet o 7 614 ton rocznie – dodał.

Za determinację w przygotowaniu projektu i sięgnięciu po środki chwalił władze regionu dyr. dep. Programów Europejskich Mariusz Kasprzyk. - Cieszę się, że trzy lata wysiłku urzędników marszałka, pracowników szpitali, ministerstwa i biura szwajcarskiego doprowadziło do tego, że możemy dziś sfinalizować ten projekt – stwierdził. – Małopolska znalazła się w gronie czterech województw, które objęto programem i jest jego głównym beneficjentem. Do regionu trafiło najwięcej środków. Mam nadzieję, że pieniądze te będą służyły mieszkańcom regionu – mówił.

Źródło: malopolskie.pl

Śr., 18 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka