Zmiana aktów prawnych regulujących organizację Ratownictwa Medycznego było jednym z tematów w jakim swoje stanowisko wyrazili Starostowie Powiatów z województw małopolskiego i podkarpackiego podczas odbywającego się w dniu 21 czerwca br. Konwentu.
Konwent Starostów Województwa Małopolskiego i Podkarpackiego wyraził swoje zaniepokojenie procedurą związaną z zawieraniem umów z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego (ZRM) na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa w trybie konkursu prowadzonego przez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.
W nawiązaniu do powyższego Starostowie Powiatów Województwa Małopolskiego i Podkarpackiego zawnioskowali do Ministra Zdrowia o:
- podjęcie działań mających na celu przywrócenie systemowi ratownictwa medycznego charakteru publicznego;
- dokonanie zmian w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym polegających na:
- wprowadzeniu nowego mechanizmu wyłaniania jednostek realizujących czynności ratunkowe;
- zawieraniu umów z dysponentami publicznymi, bądź tam gdzie ich brak z dysponentami innymi niż publiczne, ale posiadającymi odpowiednie doświadczenie i wyposażenie;
- wyłączenie kompetencji NFZ w zakresie opiniowania wojewódzkiego planu działania PRM (art.21 ust. 5 pkt 1);
- zniesienie kompencji NFZ do zawierania, rozliczania kontroli umów z dysponentami jednostek systemu PRM (art. 22, art . 23 ust. 3, art. 30 ust.5, art. 46 ust. 8, art. 47 ust.1, art. 49);
- wprowadzenie odpowiednich zmian w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U.2008 Nr 164 poz. 1027, z późn. zm.).