Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Który region kraju jest liderem w e-zdrowiu?

Który region kraju jest liderem w e-zdrowiu? fotolia.pl

Ponad miliard wydawane jest w Polsce na projekty regionalne dotyczące e-zdrowia. Biuro Koordynatora Projektów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia przeprowadziło badanie ankietowe, którego celem była weryfikacja kierunków rozwoju projektów informacyjnych, realizowanych w poszczególnych regionach kraju w zakresie e-zdrowia oraz stanu ich realizacji.

Pozyskane informacje posłużyły jako podstawa do określenia współzależności pomiędzy zidentyfikowanymi projektami regionalnymi, a projektem realizowanym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, pn. „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” – P1. Zdobyta wiedza pozwoliła też ocenić, czy badane projekty umożliwiają integrację z realizowaną centralną, ogólnokrajową platformą P1, oraz ustalić dalsze działania, które wpłyną na poprawę jakości i efektywności świadczeń medycznych, poprzez zapewnienie interoperacyjności w integracji i wymianie informacji elektronicznej w systemie ochrony zdrowia.
Badanie ankietowe zostało przeprowadzone drogą elektroniczną w dniach 20 lutego - 6 marca 2012 roku. Ankieta składała się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła ogólnych informacji na temat projektu, druga część dotyczyła współpracy i integracji badanych systemów z P1 oraz innymi systemami informatycznymi.

W ramach badania zidentyfikowano 329 projektów realizowanych w Polsce w obszarze e-Zdrowie, na łączną kwotę 1 117 908 715 zł. Z analizy zostały wykluczone te projekty, których celem było jedynie dostarczenie aparatury medycznej.

Wyniki badania wskazały widoczne różnice pomiędzy stanem realizacji projektów informatycznych w ochronie zdrowia oraz podejściem do ich realizacji na obszarze kraju. Ponad połowa badanych projektów jest na etapie realizacji, z czego najwięcej projektów jest realizowanych w województwach: łódzkim, małopolskim i mazowieckim. Ponad to pojawiają się już regiony, w których zakończono działania (np. lubelskie) podczas gdy, w innych natomiast przeprowadzana jest faza koncepcji realizacji większości projektów (np. pomorskie, podkarpackie). Blisko połowa z analizowanych projektów (46%), to projekty o budżecie nie przekraczającym 5 mln złotych. W tej grupie są przede wszystkim projekty, które zostały sklasyfikowane jako projekty indywidualne – aż 85% badanych projektów, 9% stanowią projekty realizowane w obrębie powiatowym oraz 6% stanowią projekty realizowane na obszarze województwa.

Źródło: Na podstawie wyników badania ankietowego w regionach realizowanego przez Biuro Koordynatora Projektów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia. Biuletyn Informacyjny, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, maj 2012

Śr., 6 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna