Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent lubelski w sprawie przekształceń sp zozów w spółki prawa handlowego

Konwent lubelski w sprawie przekształceń sp zozów w spółki prawa handlowego fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego podjął stanowisko, w którym zawarł wniosek o wsparcie procesu przekształceń spzoz-ów w spółki prawa handlowego, poprzez rozszerzenie katalogu zobowiązań przekształcanych spzoz-ów przejmowanych przez podmioty tworzące, których spłata mogłaby być dotowana z budżetu państwa.

Zdaniem samorządowców: "Dodatkowy katalog zobowiązań powinien objąć niespłacone kredyty, zaciągane przez spzoz przed końcem 2009 roku, a poręczone przez podmiot tworzący"

Jak podkreślają Starostowie: "W poprzednich latach realizowane programy restrukturyzacji służby zdrowia wymagały pomocy finansowej podmiotów tworzących. Kredyty zaciągane w tamtym czasie przez spzoz i poręczane przez powiaty zostały przeznaczone przede wszystkim na spłatę zobowiązań publiczno-prawnych oraz wymagalnych zobowiązań cywilno-prawnych. Pozwoliło to uzyskać spzoz-om stabilizację finansową, uniknąć ogromnych kosztów odsetek karnych oraz różnego rodzaju innych kosztów związanych z prowadzoną windykacją w stosunku do spzoz-ów. Taka odpowiedzialna postawa spowodowała, że szpitale i samorządy nie mogą teraz skorzystać z rządowego wsparcia przy przekształcaniu spzoz-ów w spółki prawa handlowego, ponieważ nie posiadają zobowiązań publiczno-prawnych oraz cywilnych wynikających z tamtego okresu, gdyż te zostały uregulowane ze środków z zaciągniętych kredytów. Paradoksalnie można stwierdzić, że zostały ukarane za to, że w sposób odpowiedzialny spłaciły swoje zobowiązania w stosunku do budżetu państwa i swoich dostawców. Należy dodać, że zobowiązania te powstały bez winy spzoz, ponieważ zdecydowana większość z nich to skutek przede wszystkim wprowadzenia tzw. „ustawy 203" oraz relatywnie niskich w stosunku do potrzeb kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia i związanym z tym problemem niezapłaconych przez wiele lat należności wynikających z „nadwykonań".

Wprowadzenie powyższego elementu do katalogu zobowiązań spzoz przejmowanych przez podmioty tworzące, których spłata mogłaby być dotowana z budżetu państwa, spowodowałoby równe traktowanie podmiotów ubiegających się o wsparcie finansowe z budżetu państwa dla przekształceń, tzn. tych, które w dalszym ciągu posiadają zobowiązania wobec Skarbu Państwa i dostawców oraz tych, które te zobowiązania uregulowały poprzez zaciągnięcie kredytów i w ten sposób na samym już początku przekształceń zablokowały sobie możliwość uzyskania wsparcia finansowego z budżetu państwa."

Starostowie podkreślają, że takie rozwiązanie w sposób znaczący zachęciłoby i dało realne możliwości finansowe do przeprowadzenia przekształceń spzoz w spółki prawa handlowego.

Dodają także, że przekształcenie w spółki praktycznie zakończy etap „niekończącego się" zadłużania placówek służby zdrowia, co jest bardzo istotnym elementem ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych.

Niedz., 25 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka