Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dolnośląskie E-Zdrowie

Dolnośląskie E-Zdrowie fotolia.pl

Projekt realizowany jest w okresie 12.06.2009 - 30.05.2012 r. przez konsorcjum 19 Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZOZ), w ramach którego planuje się wdrożenie specjalnych systemów informatycznych e-zdrowia. Projekt ma na celu rozwój publicznych usług świadczonych drogą elektroniczną w sektorze ochrony zdrowia, a w szczególności pilotażowe wdrożenie e-usług: „Elektroniczny Rekord Pacjenta" oraz „Wspomaganie Zarządzania Zakładem Opieki Zdrowotnej na odległość" w placówkach ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku.

Proponowane rozwiązania pozwolą na tworzenie, gromadzenie i udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej pacjentów. Poprzez dostęp do danych medycznych upoważnionego personelu medycznego w miejscu i czasie, w którym są potrzebne, zostanie zapewniony pacjentowi wysoki poziom opieki zdrowotnej.

Tworzony system umożliwi wymianę danych medycznych między Zakładami Opieki Zdrowotnej biorącymi udział we wdrożeniu.

Budżet projektu wynosi 30 mln PLN.

Dolnośląskie e-Zdrowie realizuje swój program w zakresie:

  1. Zakupu infrastruktury oraz sprzętu komputerowego - aby móc aktywnie realizować zaplanowane e-usługi Dolnośląskiego e-Zdrowia, każda jednostka konsorcjum zakupiła niezbędną infrastrukturę i oprogramowanie.
  2. Wdrożenie Elektronicznego Rekordu Pacjenta (EHR - ang. Electronic Health Record), który zapewni swobodny przepływ danych medycznych pacjentów pomiędzy Świadczeniodawcami, z gwarancją utrzymania ciągłości gromadzonych danych osobowych oraz danych wrażliwych (grupa krwi, alergie, leki, historia chorobowa itp.). W związku z tym wszelkie procedury ratujące życie, a wymagające dostęp do aktualnych danych, będą możliwe do przeprowadzenia niezależnie od miejsca pobytu usługobiorcy.
  3. „Wspomaganie Zarządzania ZOZ na odległość" - system klasy Business Intelligence dający możliwość analiz porównawczych, raportowania, budżetowania i controllingu z poziomu jednostki w sposób zautomatyzowany, ale przede wszystkim wiarygodny i oparty na danych źródłowych systemów ZOZ. System e-usługi oparty będzie na przepływie informacji głównie pomiędzy jednostkami uczestniczącymi w projekcie a operatorem oraz pomiędzy operatorem a Urzędem Marszałkowskim. System będzie posiadał dwie funkcjonalności. Pierwsza to Budżetowanie i controlling – zarządzanie poprzez lokalnie wdrożoną aplikację, która umożliwi obsługę procesów budżetowania i controllingu. Dzięki temu będzie można na bieżąco śledzić założenia budżetowe oraz ich realizację. Druga funkcjonalność obejmie zbiorcze i analityczne raportowanie dla dowolnych przekrojów danych dostępnych w systemach informatycznych jednostek (analityka zarządcza).

Wdrożenie przedmiotowego projektu przyczyni się do zwiększenia wachlarza usług świadczonych drogą elektroniczną dostępnych w województwie, a także podniesienia ich standardu. Po pierwsze wdrożenie elektronicznego rekordu pacjenta umożliwi wgląd w aktualną historię chorobową pacjenta, a tym samym zmniejszy ryzyko błędnej diagnozy oraz zapobiegnie ponawianiu wykonanych już badań. To przełoży się bezpośrednio na zracjonalizowanie kosztów leczenia oraz na poprawę jakości świadczonych usług medycznych. Z kolei wdrożenie Wspomagania zarządzaniem ZOZ na odległość pozwoli na bieżącą kontrolę budżetu placówki i porównywanie koniecznych do poniesienia kosztów z założeniami budżetowymi na dany rok. Dzięki temu zarządzający placówkami, jak i ich organy tworzące i właścicielskie mogą szybko reagować na pojawiające się problemy i wypracowywać rozwiązania, które pozwolą zachować płynność finansową jednostek. Dodatkowo możliwość pozyskiwania raportów o stanie jednostek poprawi zdolność władz województwa do prognozowania strategii rozwoju sektora ochrony zdrowia w regionie. Działanie obu e-usług będzie możliwe dzięki pełnej integracji systemów placówek medycznych.

Źródło: Biuletyn informacyjny CSIOZ, wydanie drugie

Pt., 16 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka