W 2025 roku rusza kolejna edycja konkursu grantowego, którego celem jest promowanie wiedzy, profilaktyki i wsparcia osób żyjących z HIV oraz chorych na AIDS. Organizatorzy chcą w ten sposób zachęcić społeczeństwo – zwłaszcza grupy szczególnie narażone na ryzyko zakażenia – do podejmowania świadomych decyzji zdrowotnych. Na realizację najlepszych projektów edukacyjnych i profilaktycznych przewidziano dofinansowania w wysokości do 30 tysięcy złotych.
Konkurs adresowany jest do organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz publicznych placówek ochrony zdrowia. Co istotne, choć wkład własny nie jest wymagany, jego uwzględnienie w projekcie zwiększa szansę na uzyskanie grantu.
W roku 2025 w ramach tych obszarów Kapituła przygotowała następujące szczegółowe tematy Konkursu:
Edukacja prozdrowotna
- Promocja testowania (w tym samotestowania) w kierunku HIV oraz innych STI poprzez działania w przestrzeni miejskiej i mediach społecznościowych, na imprezach masowych takich jak festiwale, juwenalia, giełdy.
- Działania edukacyjne i promocja testowania w kierunku HIV oraz innych STI w celu ograniczenia późnej wykrywalności zakażenia HIV w populacji osób 55+, w szczególności poprzez projekty realizowane na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, sanatoriach etc.
Profilaktyka przedekspozycyjna:
- Ograniczanie liczby nowych zakażeń HIV w Polsce poprzez edukację na temat profilaktyki przedekspozycyjnej (PrEP) w kluczowych populacjach np. wśród osób angażujących się w chemseks.
Świadome życie z wirusem:
- Podnoszenie wśród osób żyjących z HIV poziomu wiedzy na temat możliwości długiego życia w zdrowiu z wirusem ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych metod terapii HIV oraz profilaktyki chorób towarzyszących.
Działania antystygmatyzacyjne:
- Ograniczanie stygmatyzacji osób żyjących z HIV poprzez promowanie pozytywnych przykładów osób, które dzięki leczeniu i otrzymanemu wsparciu żyją z wirusem normalnie i pomagają innym osobom seropozytywnym.
Konkurs nie tylko promuje konkretne działania, ale również stwarza przestrzeń do rozwoju inicjatyw lokalnych. Projekty mogą być zupełnie nowe lub stanowić rozwinięcie już prowadzonych działań. Dzięki grantom – sięgającym 30 tys. zł – pomysły mają szansę na skuteczną realizację i dotarcie do szerokiego grona odbiorców.
Inicjatywa wpisuje się w szerszy kontekst walki z chorobami zakaźnymi i ich społecznymi konsekwencjami. Edukacja, dostęp do testowania oraz eliminacja uprzedzeń to nie tylko działania medyczne, ale też kluczowe elementy budowania odpowiedzialnej i świadomej wspólnoty.
W dobie rosnącej liczby zachorowań oraz ciągle obecnych stereotypów związanych z HIV/AIDS, takie inicjatywy są nie tylko potrzebne – są niezbędne. Konkurs grantowy może stać się impulsem do zmiany lokalnych społeczności, ułatwić dostęp do informacji i realnie wpłynąć na zdrowie publiczne w Polsce.
Więcej informacji na stronie organizatora.
Źródło: pozytywnieotwarci.pl