Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek wystosował pismo przewodniczącego senackiej Komisji Petycji, w którym ustosunkował się do opiniowanego aktualnie projektu zmiany ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. RPO oczekuje interwencji ustawodawcy i odpowiednio szerokiego rozpatrzenia problemu.
Petycja wprowadzenia całkowitego zakazu reklamy piwa, a tym samym - zrównania go w tym obszarze z napojami o wyższej zawartości alkoholu - została wniesiona przez Związek Zawodowy Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień. Uzasadnieniem postulatu jest potwierdzony kolejnymi badaniami negatywny wpływ spożywania alkoholu na zdrowie psychiczne młodych osób, a także zgubne skutki oddziaływania reklam, które obchodząc przepisy art. 131 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, niejednokrotnie łączą picie piwa z dobrą zabawą, relaksem, atrakcyjnością i udanym życiem towarzyskim. Tymczasem właśnie alkohol stanowi jeden z czynników prowadzących do występowania u młodych ludzi zaburzeń eksternalizacyjnych, czego dowodzą wyniki kolejnych badań naukowych, coraz bardziej rozprawiających się z dotąd popularnymi twierdzeniami o znikomej szkodliwości napojów o niskiej zawartości alkoholu.
Petycja spotkała się z aprobatą RPO, który zwracał już uwagę na szkodliwy wpływ spożywania alkoholu na zdrowie, jak również oddziaływanie promocji piwa na zwłaszcza młodych ludzi. Rzecznik zwraca jednak uwagę na odrębne rozpatrywanie przez komisję wyłącznie kwestii reklamy alkoholu, podczas gdy aktualny projekt zmiany ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia proponuje szersze zmiany odnoszące się do bezpieczeństwa konsumentów, m.in. obowiązek weryfikacji wieku kupującego przez sprzedawcę czy zakaz wprowadzania do obrotu alkoholu w postaci innej niż płynna. Przyjęcie tego projektu ustawy przez Radę Ministrów zostało wstępnie zaplanowane na III kwartał 2025 r. Oczekiwane jest zatem odniesienie się do całego spektrum proponowanych w nim zmian i praca nad nimi w sposób pełny, nie zaś wyodrębnianie tylko pojedynczych tematów.
Źródło: BIP RPO