Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i inne osoby, które interweniują na miejscu wypadków, bardzo często napotykają na trudności, w momencie w którym zmuszeni są skontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych. Zdarza się więc tak, że w sytuacji wypadku czy innego zagrożenia nasi bliscy często nie wiedzą, co się wydarzyło i gdzie się znajdujemy.
Wymienione powyżej służby zaproponowały, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Bardzo często to właśnie telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, który można przy takiej osobie znaleźć. Odpowiednio szybki kontakt niejednokrotnie pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp., które mogą być kluczowe w ratowaniu zdrowia i życia osoby poszkodowanej.
Ratownicy zaproponowali więc, aby każdy w swoim telefonie umieścił na liście kontaktów osobę, z którą należy się skontaktować w nagłych wypadkach. Numer takiej osoby należy zapisać pod międzynarodowym skrótem ICE (in Case of Emergency). Oczywiście można wpisać więcej niż jedną osobę do takiego kontaktu poprzez dodanie odpowiedniego oznaczenia - przykłady: ICE1, ICE2, ICE3, itd.
Takie oznakowanie zdecydowanie ułatwiłoby pracę wszystkim służbom ratowniczym.
Pomysł jest łatwy w realizacji, nic nie kosztuje, a może ocalić zdrowie, a czasem życie.
Akcja ma zasięg europejski.
Redakcja DWW zachęca więc swoich Czytelników: "Wpiszcie ten symbol wraz z odpowiednim numerem już teraz do swojej komórki. Nie odkładajcie na później, bo w natłoku bieżących obowiązków może się zdarzyć, że zapomnicie".