Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

EKUZ na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP

EKUZ na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP fotolia.pl

W aplikacji mojeIKP można złożyć już wniosek o EKUZ, a także sprawdzić, na jakim etapie jest wydanie karty. Można też wystąpić w mojeIKP o elektroniczny certyfikat zastępujący EKUZ.

W czasach tak wysoko rozwiniętej technologii powinniśmy z niej korzystać, aby ułatwiać sobie życie. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom z kolejnym projektem. Od teraz w aplikacji mojeIKP będziemy mogli wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – wyjaśniła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Dyrektor Centrum e-Zdrowia Tomasz Jeruzalski podkreślił, że coraz więcej Polek i Polaków chce korzystać z rozwiązań e-zdrowia. Ocenił, że dostęp do EKUZ w aplikacji mobilnej to jedno z bardziej oczekiwanych rozwiązań.

Ponadto, w aplikacji mojeIKP możliwe jest uzyskanie certyfikatu zastępującego EKUZ. Jak zaznaczył CeZ, to znaczne ułatwienie dla osób przebywających za granicą, które nagle potrzebują leczenia, a z różnych przyczyn nie mają przy sobie karty. Certyfikat daje prawo do leczenia za granicą na takich samych zasadach jak EKUZ i działa też wstecz.

Zastąpiliśmy kolejny dokument papierowy, który musiał mieć podpis i pieczątkę pracownika NFZ, wygodną wersją cyfrową z elektronicznym podpisem. W efekcie, jeśli zapomnieliśmy o EKUZ, eCertyfikat otrzymamy znacznie szybciej, wprost na mojeIKP – wyjaśnił prezes NFZ Filip Nowak.

Nowością w mojeIKP jest również możliwość złożenia wniosku o wydanie EKUZ i sprawdzenia, na jakim etapie realizacji jest karta i kiedy dotrze. Można także sprawdzić, do kiedy ważna jest karta EKUZ.

Ponadto, jak poinformował CeZ, etap realizacji wyrobienia karty możliwy jest do sprawdzenia w zakładce "Moje konto" na Internetowym Koncie Pacjenta. Pacjenci mają także dostęp do szczegółowych informacji na temat realizacji e-zleceń na wyroby medyczne i ich naprawy. Wszystkie zlecenia, wraz z informacją o etapie realizacji, szczegółach dotyczących przepisanych wyrobów, ich zakupie oraz kosztach refundacji, znajdują się na IKP w zakładce "Apteczka".

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego potwierdza prawo do korzystania z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria), a także w Wielkiej Brytanii, na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego państwa. Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne dla osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym.

Źródło: cez.gov.pl

 

Śr., 3 Kw. 2024 0 Komentarzy
Tomasz Smaś
Redaktor Tomasz Smaś