Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Zasiłek stały a obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Z wokandy. Zasiłek stały a obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. fotolia.pl

Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 26 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (obowiązkowi ubezpieczenia społecznego podlegają osoby pobierające zasiłek stały z pomocy społecznej niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Z chwilą ostatecznego przyznania osobie pomocy w formie zasiłku stałego beneficjent tego świadczenia staje się automatycznie podmiotem, na rzecz którego gmina (ośrodek pomocy społecznej) ma obowiązek opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli nie podlega on obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku beneficjenta zasiłku stałego wynika wprost z ustawy, jego źródłem nie jest decyzja administracyjna.

Beneficjent zasiłku stałego nie ma przy tym potrzeby ubiegania się o przyznanie składki na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ jej opłacanie jest obowiązkiem ośrodka pomocy społecznej. Pobierając zasiłek stały z mocy ustawy skarżąca podlegała zatem obowiązkowemu ubezpieczeniu z chwilą utraty poprzedniego tytułu do ubezpieczenia. To, że, nie wiadomo z jakiej przyczyny nie doszło do opłacania składek przez ośrodek pomocy społecznej, dla prawnej przesłanki jej ubezpieczenia w spornym okresie niczego nie zmienia.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 24 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Go 554/23

Źródło: CBOSA 

Śr., 27 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek