Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zniesienie limitów na opiekę w hospicjach i medycynę paliatywną – projekt zarządzenia Prezesa NFZ

Zniesienie limitów na opiekę w hospicjach i medycynę paliatywną – projekt zarządzenia Prezesa NFZ fotolia.pl

Zniesienie limitów do opieki paliatywnej i hospicyjnej to jedna z zapowiedzi resortu zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał projekt zarządzenia w tej sprawie, który zakłada zniesienie limitów w leczeniu pacjentów w hospicjach stacjonarnych, oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach domowych i poradniach medycyny paliatywnej. Konsultacje projektu zarządzenia Prezesa NFZ trwają do 27 marca 2024 r.

Ministerstwo wraz z NFZ przygotowało projekt przepisów, dzięki którym limity finansowania nie będą już obowiązywały w oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach stacjonarnych i domowych oraz poradniach medycyny paliatywnej. W połączeniu z nie limitowym już finansowaniem świadczeń dla dzieci i młodzieży, w praktyce oznacza to, że NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który jest objęty publiczną opieką paliatywną i hospicyjną. Zmiany mają zacząć obowiązywać już od 1 kwietnia 2024 r.

Obecnie, obok zniesienia limitów, trwają prace nad projektem nowej taryfy świadczeń gwarantowanych w opiece paliatywnej i hospicyjnej oraz aktualizacją koszyka świadczeń gwarantowanych. Ten pakiet działań ma wpłynąć na wyższą jakość i dostępność do świadczeń.

Źródło: NFZ 

Pt., 22 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek