„Bezpieczna, świadoma Ja” to nowy pakiet rozwiązań, jakie przygotowało dla kobiet Ministerstwo Zdrowia. Pakiet ten składa się z kilku filarów – w tych obszarach możemy spodziewać się dość rychłych zmian ustaw i rozporządzeń, które pozwolą nowe plany resortu wdrożyć w życie.
In vitro i onkopłodność
Ten filar jest dla resortu zdrowia priorytetem. Zakłada, że wszyscy którzy chcą mieć dzieci, bez względu na stan zdrowia, mogli być rodzicami.
Projekt obywatelski dotyczący in vitro ma uniezależnić posiadanie dzieci od stanu majątkowego. Od lutego będzie pracował nad projektem zespół, który wypracuje kryteria dostępności programu zarówno dla pacjentek jak i podmiotów leczniczych. Na in vitro przeznaczone zostanie co najmniej 0,5 mld zł rocznie. Program ruszy 1 czerwca br.
Na program ten czekają nie tylko osoby, które mają problemy z płodnością ale też pacjentki onkologiczne, dla których to jedyna szansa, żeby mieć dziecko.
Innym elementem tego filaru jest bankowanie gamet męskich i żeńskich, a w przypadku par - zarodków. Ministerstwo planuje dużą akcję edukacyjno-informacyjną, zarówno dla pacjentów jak i onkologów, którzy powinni poruszać ten temat i kierować pacjentów do ginekologa. Będzie to miało na celu uświadomienie pacjentów, że mimo choroby onkologicznej może być rodzicem.
Badania prenatalne
Zmiany dotyczące badań prenatalnych będą polegały na rozszerzeniu dostępu do nich. Chodzi o to, aby jak najwięcej kobiet mogło wykonać bezpłatne badania prenatalne. Resort poszerzy także zakres badań m.in. o nowoczesne metody nieinwazyjne. Minister wyjaśniła, że jeśli lekarz uzna, że kobieta potrzebuje szczegółowych badań, będzie mogła je wykonać. Dotyczy to np. badania echa serca płodu lub tzw. testu wolne DNA płodu – gdy wystąpi wysokie ryzyko wad genetycznych.
Wytyczne dotyczące terminacji ciąży
Bezpieczeństwo i respektowanie praw kobiet w sytuacji zagrożenia życia matki przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa lekarzy to kolejny punkt prezentowanego pakietu.
Antykoncepcja awaryjna
W pakiecie dla kobiet znalazła się także antykoncepcja awaryjna. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który trafił do Sejmu. Tabletka dzień po będzie dostępna bez recepty od 15 roku życia.
Edukacja zdrowotna, w tym seksualna
Aby ograniczyć niechciane ciąże, konieczna jest edukacja. Dlatego Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło współpracę z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Edukacja zdrowotna, w tym seksualna, jest ważnym elementem kształcenia dzieci i młodzieży.
Szczepienie przeciw HPV
Ministerstwo zachęca rodziców i opiekunów dzieci w wieku 12 i 13 do korzystania z bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Szczepienie dziewczynek przeciw HPV to mniejsze ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy u dorosłych kobiet. Natomiast szczepienie chłopców zmniejsza ryzyko rozwoju raka: prącia, odbytu, jamy ustnej i gardła.
Dzisiaj program obejmuje dzieci w wieku 12 i 13 lat, ale nowa ministra zdrowia będzie chciała włączyć do niego także młodsze roczniki.
Opieka okołoporodowa
Bardzo ważnym punktem pakietu jest również opieka okołoporodowa. W tym zakresie niestety nadal jest wiele do poprawy. W ponad połowie porodówek w kraju nie wykonano w 2022 r. ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego, a to powinno być standardem. Tutaj resort planuje liczne zmiany, które mają zmienić podejście do opieki okołoporodowej – kobiety powinny być traktowanie godnie i mieć zapewnioną intymność.
Źródło: MZ