Narodowy Fundusz Zdrowia od nowego roku, postanowił położyć większy nacisk na badania przyczyn niepłodności wśród mężczyzn. W diagnostyce męskiej niepłodności kluczowe znaczenie ma seminogram, czyli badanie nasienia. Od stycznia 2024 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył finansowanie tego badania.
Na badanie kieruje lekarz specjalista (szczegóły poniżej). NFZ zapłaci za każdy seminogram wykonany na podstawie skierowania.
Seminogram jest podstawowym oraz nieinwazyjnym badaniem wykonywanym w diagnostyce męskiej niepłodności. W trakcie badania analizowane są ogólne parametry nasienia, takie jak: objętość, lepkość, czas upłynnienia, pH, wygląd nasienia, ogólna liczba plemników w nasieniu, liczba plemników w 1 ml ejakulatu, odsetek żywych i poruszających się plemników a także ewentualna aglutynacja (zgrupowanie) plemników i stopień jej zaawansowania.
Badanie wykonuje się u pełnoletnich mężczyzn:
- którzy przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma poniżej 35 lat lub
- którzy przez co najmniej 6 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma powyżej 35 lat, lub
- z rozpoznaniem według klasyfikacji ICD-10: „N46 Niepłodność męska”
- których partnerka została zakwalifikowana do inseminacji domacicznej.
Lekarz, w ramach konsultacji specjalistycznej, w poradni: położniczo-ginekologicznej, urologicznej, endokrynologicznej, andrologicznej, leczenia niepłodności, planowania rodziny i rozrodczości, zleca wykonanie badania, ocenia jego wynik i planuje dalsze postępowanie diagnostycznoterapeutyczne.
Źródło: NFZ