Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

GIS ostrzega przed ręcznie robionymi kosmetykami

GIS ostrzega przed ręcznie robionymi kosmetykami fotolia.pl

Do sprzedaży trafia coraz więcej kosmetyków, produkowanych w warunkach domowych. Kosmetyki te w większości reklamowane są jako „naturalne”, „bez chemii”. Mamieni tymi obietnicami klienci, coraz częściej decydują się na zakup takich kosmetyków, zamiast klasycznych produktów sprzedawanych w drogeriach. Główny Inspektorat Sanitarny, przypomina o kilku zasadach, którymi powinniśmy się kierować kupując produkty tego typu.

Samodzielnie produkowane kosmetyki, które później trafiają na rynek sprzedaży muszą: posiadać raport bezpieczeństwa, być zgłoszone w CPNP oraz być oznakowane zgodnie z wymaganiami. Każdy produkt kosmetyczny musi być prawidłowo oznakowany – na opakowaniu powinny zostać umieszczone pełne informacje – m.in. przeznaczenie kosmetyku, lista składników czy nazwa producenta.

Wielkość produkcji czy określanie produktu jako „naturalny”, „ekologiczny”, „domowy” nie zwalnia z obowiązku spełnienia przez twoje produkty wszystkich wymagań dotyczących kosmetyków. Produkcja takich kosmetyków podlega nadzorowi na takich samych zasadach jak inni wytwórcy i producenci.

Jeżeli decydujesz się na zakup kosmetyków tego typu, należy pamiętać o następujących krokach.

Po pierwsze trzeba dokładnie sprawdzić produkty kosmetyczne, które są kupowane za pośrednictwem platform sprzedażowych. Nie należy kupować podejrzanych kosmetyków. To, że produkt jest sprzedawany w Internecie, nie ma wpływu na wymagania dotyczące jego bezpieczeństwa.

Konsument powinien zwracać szczególną uwagę na produkty pochodzące spoza Unii Europejskiej – zdarza się, że takie produkty są niezgodne z wymaganiami i zawierają np. substancje zabronione. Zapytaj sprzedawcę o pochodzenie produktu.

Klient musi upewnić się, że produkt ma prawidłowe oznakowanie, w tym pełną listę składników, nazwę producenta, datę ważności lub znak PAO (międzynarodowe oznaczenie, które wskazuje termin przydatności produktu po otwarciu opakowania – ang. Period After Opening).

I najważniejsze – nie należy kupować produktów bez odpowiedniego oznakowania i zgłaszaj ewentualne nieprawidłowości. 

Źródło: GIS 

 

Wt., 24 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek