Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podmioty lecznicze a potrzeby obronne państwa

Podmioty lecznicze a potrzeby obronne państwa fotolia.pl

Trwają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia w sprawie przygotowania oraz wykorzystania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa.

Większość regulacji o charakterze merytorycznym jest podobna do rozwiązań określonych w rozporządzeniu z 2012 r. wydanym jeszcze na podstawie ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Obszarem dodatkowo ujętym w projekcie, w odróżnieniu od regulacji wcześniejszych, są przygotowania na potrzeby obronne realizowane przez dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, w tym zespołów lotniczych.

W ocenie skutków regulacji autorzy projektu wskazali, że projekt rozporządzenia porządkuje istniejący stan prawny w zakresie przygotowań podmiotów leczniczych do działania w razie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, tworząc podstawę do planowania i realizacji zadań, przy uwzględnieniu odpowiedzialności i zależności kompetencyjnej organów administracji publicznej. Wprowadzane zmiany wypływają z doświadczeń organów administracji publicznej i podmiotów leczniczych w przedmiotowym obszarze i mają na celu usprawnienie przedsięwzięć planowanych i realizowanych na potrzeby obronne państwa przy udziale podmiotów leczniczych.

Zgodnie z upoważnieniem ustawowym projektowane rozporządzenie wskazuje organy właściwe do organizowania, nakładania, nadzorowania i kontroli zadań realizowanych na potrzeby obronne państwa, co stanowi punkt wyjścia do organizacji całego procesu przygotowań obronnych przy wykorzystaniu podmiotów leczniczych.

W projekcie przyjęto, że w ramach przygotowania do realizacji zadań na poszczególnych szczeblach organizacji i nakładania zadań opracowuje się odpowiednie plany na potrzeby obronne państwa, tj.: plan udzielania świadczeń szpitalnych, plan organizacji i funkcjonowania zastępczych miejsc szpitalnych, plan udzielania świadczeń zdrowotnych na potrzeby systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym, plan funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego, plan funkcjonowania lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, plan funkcjonowania regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, plan funkcjonowania stacji sanitarno-epidemiologicznych.

W projektowanych przepisach określono kwestie dotyczące sporządzanych planów: wykonawców planów, organy uzgadniające i zatwierdzające plany, zakres najważniejszych informacji, które powinny być zawarte w planach, kwestie dotyczące aktualizacji planów.

Z projektem można zapoznać się tutaj 

Czw., 5 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel