Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zastanawiasz się co zrobić, kiedy zachorujesz poza godzinami pracy przychodni?

Zastanawiasz się co zrobić, kiedy zachorujesz poza godzinami pracy przychodni? fotolia.pl

Zastanawiasz się czasem, co zrobić, kiedy zachorujesz poza godzinami pracy przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)? Masz wątpliwości, czy możesz skorzystać z pomocy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR)? Gdzie i kiedy możesz otrzymać pomoc.

Kiedy zgłosić się do POZ, jak skorzystać z nocnej pomocy lekarskiej, a kiedy konieczna jest wizyta na SOR?

Z jakimi sprawami można zgłosić się do poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)?

Do przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej można zgłosić się, gdy jest się chorym, a także gdy chce się skorzystać z badań profilaktycznych czy szczepień ochronnych. Przychodnia POZ jest placówką medyczną,
w której otrzymuje się kompleksową opiekę lekarza, pielęgniarki i położnej POZ, do których złożyło się deklarację wyboru.

Gdzie można otrzymać pomoc poza godzinami pracy przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej?

Po godzinie 18.00 oraz w dni wolne od pracy, a więc gdy POZ nie działa, można otrzymać pomoc:

  • kontaktując się z Teleplatformą Pierwszego Kontaktu (TPK) – uzyskać można teleporadę dzwoniąc na numer telefonu 800 137 200 albo wypełniając formularz internetowy na: gov.pl/web/zdrowie/tpk;
  • w placówce, która udziela pomocy w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NŚOZ) – jest możliwość uzyskania zarówno teleporady, jak i wizyty osobistej. Listę placówek – ich adresy i dane kontaktowe – znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. Linki do wszystkich z nich dostępne są na stronie: www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/na-ratunek/

Kiedy można korzystać z pomocy Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej?

  • Jeśli stan zdrowia nagle się pogorszy, w dni powszednie po godzinie 18.00 lub w czasie weekendu i innych dni wolnych od pracy można skorzystać z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.
  • Jeśli ma się niepokojące objawy, takie jak: nasilony kaszel, gorączkę, ból głowy, ból brzucha, wymioty czy biegunkę, ból kręgosłupa, trudności z oddawaniem moczu lub inne dolegliwości, które są uciążliwe
    i uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, a pogorszenie stanu zdrowia stanowi na tyle duży dyskomfort, że nie można czekać na poradę w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
  • Jeśli lekarz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej uzna, że jest się niezdolnym do pracy, wypisze zwolnienie lekarskie.

Nie powinno się zgłaszać do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej po recepty na stałe leki, w celu wykonania kontrolnych badań, ani w celu diagnostyki dolegliwości występujących od wielu dni.

Kiedy można otrzymać pomoc medyczną w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym?

SOR, czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy, jest jednym z oddziałów szpitala. SOR jest miejscem, gdzie całodobowo udziela się pomocy w stanach, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia i wymagają pilnej pomocy medycznej. Pamiętać jednak należy, że to właśnie na SOR przywożeni są pacjenci z wypadków komunikacyjnych i chorzy, którzy zostali zabrani z domu w stanie zagrożenia życia lub zdrowia przez Zespół Ratownictwa Medycznego. W przypadku wątpliwości, czy z konkretnymi objawami zgłosić się do SOR-u, skorzystać należy z konsultacji z lekarzem POZ lub z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Jeśli stan zdrowia pogarsza się nagle i gwałtownie, należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie (nr tel. 999 lub 112).

Więcej szczegółów w Nawigatorze Pacjenta w załączeniu.

Źródło: RPP

Załączniki:
Pobierz ten plik (Nawigator_Pacjenta_int.pdf)Nawigator_Pacjenta_int.pdf2293 kB
Wt., 3 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska