Zastanawiasz się czasem, co zrobić, kiedy zachorujesz poza godzinami pracy przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)? Masz wątpliwości, czy możesz skorzystać z pomocy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR)? Gdzie i kiedy możesz otrzymać pomoc.
Kiedy zgłosić się do POZ, jak skorzystać z nocnej pomocy lekarskiej, a kiedy konieczna jest wizyta na SOR?
Z jakimi sprawami można zgłosić się do poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)?
Do przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej można zgłosić się, gdy jest się chorym, a także gdy chce się skorzystać z badań profilaktycznych czy szczepień ochronnych. Przychodnia POZ jest placówką medyczną,
w której otrzymuje się kompleksową opiekę lekarza, pielęgniarki i położnej POZ, do których złożyło się deklarację wyboru.
Gdzie można otrzymać pomoc poza godzinami pracy przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej?
Po godzinie 18.00 oraz w dni wolne od pracy, a więc gdy POZ nie działa, można otrzymać pomoc:
- kontaktując się z Teleplatformą Pierwszego Kontaktu (TPK) – uzyskać można teleporadę dzwoniąc na numer telefonu 800 137 200 albo wypełniając formularz internetowy na: gov.pl/web/zdrowie/tpk;
- w placówce, która udziela pomocy w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NŚOZ) – jest możliwość uzyskania zarówno teleporady, jak i wizyty osobistej. Listę placówek – ich adresy i dane kontaktowe – znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. Linki do wszystkich z nich dostępne są na stronie: www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/na-ratunek/
Kiedy można korzystać z pomocy Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej?
- Jeśli stan zdrowia nagle się pogorszy, w dni powszednie po godzinie 18.00 lub w czasie weekendu i innych dni wolnych od pracy można skorzystać z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.
- Jeśli ma się niepokojące objawy, takie jak: nasilony kaszel, gorączkę, ból głowy, ból brzucha, wymioty czy biegunkę, ból kręgosłupa, trudności z oddawaniem moczu lub inne dolegliwości, które są uciążliwe
i uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, a pogorszenie stanu zdrowia stanowi na tyle duży dyskomfort, że nie można czekać na poradę w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. - Jeśli lekarz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej uzna, że jest się niezdolnym do pracy, wypisze zwolnienie lekarskie.
Nie powinno się zgłaszać do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej po recepty na stałe leki, w celu wykonania kontrolnych badań, ani w celu diagnostyki dolegliwości występujących od wielu dni.
Kiedy można otrzymać pomoc medyczną w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym?
SOR, czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy, jest jednym z oddziałów szpitala. SOR jest miejscem, gdzie całodobowo udziela się pomocy w stanach, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia i wymagają pilnej pomocy medycznej. Pamiętać jednak należy, że to właśnie na SOR przywożeni są pacjenci z wypadków komunikacyjnych i chorzy, którzy zostali zabrani z domu w stanie zagrożenia życia lub zdrowia przez Zespół Ratownictwa Medycznego. W przypadku wątpliwości, czy z konkretnymi objawami zgłosić się do SOR-u, skorzystać należy z konsultacji z lekarzem POZ lub z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Jeśli stan zdrowia pogarsza się nagle i gwałtownie, należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie (nr tel. 999 lub 112).
Więcej szczegółów w Nawigatorze Pacjenta w załączeniu.
Źródło: RPP