Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sposób korzystania z usług medycznych

Sposób korzystania z usług medycznych fotolia.pl

CBOS od wielu lat monitoruje, jak zmienia się sposób korzystania z opieki zdrowotnej w Polsce. Respondenci pytani są czy korzystali z świadczeń medycznych w ramach powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych czy też poza nim.

Jak czytamy w CBOS News - jedna czwarta respondentów (24%) w półroczu poprzedzającym badanie korzystała z usług medycznych wyłącznie w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, a jedna dziesiąta (11%) tylko z usług finansowanych samodzielnie lub dostępnych w ramach abonamentu czy polisy. Największa grupa – połowa Polaków (51%) – korzystała zarówno z jednych, jak i drugich. Pozostali ankietowani (14%) w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie korzystali z żadnych usług i świadczeń zdrowotnych.

Eksperci zwracają uwagę, że pomijając nietypowy okres dwóch pierwszych lat epidemii koronawirusa w Polsce, obecne zmiany w sposobie korzystania z usług medycznych są kontynuacją trendów, jakie obserwowane były w ostatnim dwudziestoleciu. W największym stopniu zwiększył się (osiągając wskaźniki nienotowane dotąd w historii naszych badań) udział korzystających z usług medycznych w sposób „mieszany”, czyli zarówno finansowanych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, jak i opłacanych samodzielnie lub dostępnych w ramach dodatkowej polisy zdrowotnej. W długofalowy trend wpisuje się zmniejszenie – do rekordowo niskiego poziomu – odsetka osób korzystających wyłącznie ze świadczeń oferowanych w systemie NFZ. Względnie stabilna w ostatnich latach pozostaje skala korzystania wyłącznie z usług zdrowotnych opłacanych samodzielnie lub świadczonych w ramach dodatkowej polisy. Liczba korzystających z usług medycznych po dwóch latach pandemii wróciła do wcześniejszego poziomu.

Źródło: CBOS

Wt., 29 Sp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła