Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy Polacy dbają o zdrowie?

Czy Polacy dbają o zdrowie? fotolia.pl

Zespół analityczny E-recepta przeprowadził badanie ankietowe w 10 największych miastach Polski weryfikując m.in. częstotliwość sięgania po leki na receptę, weryfikację najczęściej występujących dolegliwości, częstotliwość przechodzenia infekcji, wydatki na leki oraz liczbę osób, która z powodu inflacji była zmuszona ograniczyć wydatki na niezbędne lekarstwa, jak często Polacy poddają się profilaktycznym badaniom zdrowia oraz jaka grupa społeczeństwa poddała się profilaktycznym szczepieniom. Na podstawie badania został przygotowany kompleksowy raport oraz kilka rankingów, obrazujących różnice w dbałości o zdrowie w zależności od miasta zamieszkania.

Z zebranych danych wynika, że aż 80,3% mieszkańców polskich miast deklaruje, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przyjmowało leki na receptę. Częściej leki tego typu przyjmowały kobiety – 81,9% niż mężczyźni – 73,9%. Odsetek osób, potrzebujących recept rośnie wraz z wiekiem. Najniższy jest w grupie 19-29 lat – 70,8%, a najwyższy w grupie wiekowej 60+ i wynosi 86,1%.

Najczęściej po leki na receptę sięgali mieszkańcy Wrocławia – 86,4%, Poznania – 83,8% oraz Bydgoszczy – 83,5%. Na dalszych miejscach znalazły się Łódź – 81%, Kraków – 80,2%, Katowice – 80,1% i Lublin – 80%. Najrzadziej takie leki kupują osoby z Gdańska – 78,5%, Szczecina – 77,9% i Warszawy – 75%. Średnia w większości miast oscyluje więc w okolicach 80%. Mocno odbijają od niej głównie pierwszy w rankingu Wrocław i ostatnia Warszawa. Różnica między nimi wynosi 11,4 punktów procentowych.

W raporcie czytamy, że Polacy najczęściej narzekają na takie dolegliwości jak ból głowy (38,9%), osłabienie (31,2%), ból gardła (29,2%), ból brzucha (20,8%) oraz gorączka (16,3%). Blisko połowa respondentów zadeklarowała, że w ciągu ostatniego półrocza borykała się także z innymi problemami zdrowotnymi – wśród nich mogą się znaleźć m.in. bardzo częste u Polaków nadciśnienie czy katar alergiczny.

35,2% Polaków choruje poważniej raz na kilka lat, a 14,6% deklaruje, że wcale nie choruje. Wciąż jednak prawie jedna trzeci ankietowanych doświadcza poważniejszych infekcji średnio raz w roku – 30,6%, a blisko jedna czwarta ma podobne problemy nawet kilka razy w roku – 19,6%. Nieco ponad połowa respondentów potrzebuje więc mocniejszych leków w związku z poważną infekcją przynajmniej raz w ciągu roku.

Okazuje się, że prawie połowa Polaków – 49% – wydaje przeciętnie w ciągu miesiąca powyżej 100 złotych na leki. W tej grupie 38,1% wydaje 100-299 złotych, 7,5% przeznacza na leki 300-499 złotych, 2,4% - 500-800 złotych, a 1% - więcej niż 800 złotych.

Tak duża liczba respondentów, którzy regularnie zostawiają w aptekach przynajmniej sto złotych, jest zbieżna z badaniami, wskazującymi na to, że duża część Polaków choruje przewlekle – co wymaga regularnych wydatków na leki.

Osoby chore przewlekle doskonale znają realia kosztu leków – zwłaszcza tych nierefundowanych, które słyną w Polsce z wysokich cen. Są więc obciążeniem dla budżetu, zwłaszcza osób w wieku emerytalnym, które zarazem najczęściej potrzebują lekarstw na choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Wysoka inflacja (14,7% w kwietniu 2023 według wskaźników GUS) negatywnie odbija się na portfelach Polaków, którzy szukają oszczędności. Respondentów zapytano o to, czy ze względu na inflację, musieli zacząć oszczędzać na niezbędnych lekach. Aż 31,6% ankietowanych odpowiedziało na to pytanie twierdząco.

W podsumowaniu raportu dowiadujemy się, że świadomość Polaków dotycząca kwestii związanych ze zdrowiem pozostaje wciąż niska na tle Europy. Chociaż większość mieszkańców polskich miast dba o badania profilaktyczne i przy zakupie leków kieruje się rekomendacjami specjalistów, odsetek osób szczepiących się jest stosunkowo niewielki, wciąż silna jest grupa nie dbająca dostatecznie o profilaktykę i nie każdy pacjent zwraca uwagę przede wszystkim na słowa lekarza. Na popularności zyskują jednak także nowe rozwiązania, ułatwiające konsultacje lekarskie czy zakup leków – jak teleporady oraz e-recepty.

Cały raport dostępny tutaj 

Źródło: IP

Śr., 31 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła