Epidemiologia pomaga zrozumieć, jak choroby rozprzestrzeniają się wśród ludzi i jak można je kontrolować. Badania epidemiologiczne pozwalają na ocenę: przyczyn, rozpowszechnienia, przebiegu, skutków, kontrolę, w tym zapobieganie lub eliminację chorób oraz innych zjawisk zdrowotnych zachodzących w populacji ludzkiej.
Wielochorobowość stała się istotnym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. Według WHO jest to występowanie dwóch lub więcej chorób przewlekłych w tym samym czasie u jednej osoby. Academy of Medical Sciences doprecyzowała powyższą definicję o choroby fizyczne, niezakaźne o długim czasie trwania, takie jak choroby układu krążenia lub nowotwory, długotrwałe zaburzenia psychiczne, takie jak: zaburzenia nastroju lub demencja lub choroby zakaźne o długim czasie trwania, takie jak HIV lub wirusowe zapalenie wątroby typu C. Zjawisko to występuje coraz częściej w różnych grupach populacyjnych z powodu starzenia się, zmian stylu życia, poprawy warunków socjo-ekonomicznych i coraz lepszych możliwości diagnostycznych. Częstsze występowanie wielochorobowości prowadzi do większej śmiertelności (1,73 razy większe ryzyko zgonu niż w populacji bez wielochorobowości), częstszego korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej i większych wydatków ponoszonych przez płatników, przy jednocześnie gorszym stanie zdrowia i niższej jakości życia. Przyczynia się także do większego obciążenia systemu opieki społecznej i opiekunów zajmujących się chorymi.
Osoby z wielochorobowością zaangażowane są w złożony schemat samoleczenia, obejmujący monitorowanie objawów, zmianę stylu życia i przyjmowanie produktów leczniczych zgodnie z zaleceniami. Wielochorobowość jest ściśle związana z wielolekowością, a ryzyko nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych rośnie wraz z liczbą przepisanych leków przez lekarzy. Może to prowadzić do zaostrzenia stanu chorego, zwiększenia ryzyka innych chorób, a nawet zgonu.
Agencja Badań Medycznych wesprze badania, które przyczynią się do lepszego zrozumienia występowania wielochorobowości wśród Polaków.
- Głównym celem konkursu jest zbadanie częstości występowania wielochorobowości, oceny jej wpływu na stan zdrowia polskiej populacji, oceny występujących czynników ryzyka, wykorzystanie narzędzi do modelowania trendów, a także zastosowanie uzyskanej wiedzy do poprawy postępowania profilaktycznego oraz diagnostyczno-terapeutycznego – wyjaśnia Łukasz Błoch, główny specjalista ds. projektów naukowych ABM.
Wnioski można składać od 16 maja br. w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Systemu teleinformatycznego, dostępnego na stronie Agencji konkurs.abm.gov.pl
Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie: abm.gov.pl
Źródło: ip