Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zbyt późno i zbyt rzadko – czyli jak seniorzy w Polsce badają słuch

Zbyt późno i zbyt rzadko – czyli jak seniorzy w Polsce badają słuch fotolia.pl

Skala kłopotów ze słuchem wśród Polaków jest ogromna – badanie wykonane przez Instytut Badań IQS na zlecenie Amplifon pokazuje, że takie problemy dotykają aż 51% osób powyżej 60. roku życia. Jedną z głównych przyczyn jest fakt, że pomimo zaleceń regularnych badań, wiele osób do specjalisty przychodzi zbyt późno lub nie przychodzi w ogóle. Przypadający w marcu Światowy Dzień Słuchu to idealna okazja, by wzmacniać świadomość w zakresie profilaktyki słuchu wśród seniorów.

W badaniu IQS osoby cierpiące na problemy ze słuchem przyznają, że skutki niedosłuchu odczuwają w codziennym życiu. Badani najczęściej wskazują na trudności podczas oglądania TV/słuchania muzyki (56%), problemy w ogólnej komunikacji z otoczeniem (55%), podczas załatwiania spraw urzędowych i kontaktów z najbliższymi (46%) czy problemy z funkcjonowaniem w codziennym życiu np. podczas zrobienia zakupów (44%).

Zbyt późno badamy słuch

Jedną z przyczyn dużej liczby osób dotkniętych trudnościami ze słuchem jest brak świadomości i związany z tym niski poziom diagnostyki. Aż 60% badanych seniorów przyznało, że nie badali słuchu od 3 lat lub jeszcze dłużej. Wniosek jest prosty – Polacy często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zdolność słyszenia ulega pogorszeniu.

Wiele starszych osób ignoruje potencjalne problemy ze słuchem, ponieważ tego typu schorzenia najczęściej nie pojawiają się z dnia na dzień, lecz rozwijają się stopniowo przez dłuższy czas. Aż 37% seniorów wskazało, że nie badali słuchu dlatego, że po prostu nie zauważyli żadnych objawów i byli przekonani, że ten problem ich nie dotyczy. Takie osoby traciły czujność, a potrzeba profilaktycznych badań była marginalizowana i odkładana „na później” – mówi Anna Śniegocka z Amplifon.

Na pytanie „Dlaczego nie wykonywał/wykonywała Pan/Pani badania słuchu w ciągu ostatnich 2 lat?” seniorzy odpowiadali także, że zapominali zapisać się na badanie lub nie pilnowali regularności ich wykonywania (łącznie 12%). Wskazywali również na zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza (6%) czy też brak środków na prywatną konsultację medyczną (5%). Brak profilaktyki w wielu przypadkach skutkował zwiększaniem się wady słuchu i koniecznością późniejszego leczenia lub zastosowania aparatu słuchowego.

Kłopoty ze słuchem to problem ogólnoświatowy. Szacuje się, że do 2050 roku dolegliwości słuchu mogą dotknąć niemal 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, z czego ponad 700 mln będzie wymagało stałego leczenia lub protezowania aparatami słuchowymi. Dlatego niezwykle ważna jest diagnostyka prewencyjna, która pozwoli szybciej zidentyfikować i przeciwdziałać zagrożeniu dla zdrowia.

Źródło: IP

Pt., 3 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska