W Monitorze Polski zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 27 stycznia 2023 r. w sprawie maksymalnej wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień, placówce lub jednostce Policji, po waloryzacji.
Zgodnie z obwieszczeniem opłata wzrośnie o 49,47 zł i ma wynieść 393,01 zł za jeden dzień pobytu na izbie wytrzeźwień. Kwota ta jest kwotą maksymalną, jaką mogą ustanowić samorządy, które mogą oczywiście zdecydować się również na niższą opłatę.
Co ważne, samorządy mogą w wyjątkowych przypadkach, kierując się szczególnym charakterem placówki, mogą postanowić w drodze uchwały o rezygnacji z pobierania opłat.
Prowadzenie izb wytrzeźwień, jest zadaniem fakultatywnym samorządów. Jak wskazuje art. 39 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi 0rgany samorządu terytorialnego w miastach liczących ponad 50 000 mieszkańców i organy powiatu mogą organizować i prowadzić izby wytrzeźwień.
Z głosów, jakie napływają do Związku Powiatów Polskich wynika, że kolejne samorządy decydują się na rezygnację z prowadzenia izb wytrzeźwień, z uwagi na bardzo wysokie koszty ich utrzymania – w izbie wytrzeźwień należy zatrudnić lekarza oraz zapewnić odpowiednie zaplecze lokalowe. Jak podkreślają samorządy, opłaty jakie pobierane są od „klientów” za pobyt w izbie, nie starczają na pokrycie wydatków związanych z jej prowadzeniem.
Z zarządzeniem można zapoznać się tutaj.