Podczas ostatniego posiedzenia Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego przyjął stanowisko w sprawie sytuacji finansowej szpitali powiatowych na terenie Województwa Świętokrzyskiego. Spotkaniu przewodniczył Jerzy Kolarz, Starosta Buski.
W stanowisku samorządowcy podkreślają, że ze względu na wysoką inflację, rosnące koszty energii, presję płacową i zbyt niską wycenę świadczeń opieki zdrowotnej w umowach z NFZ sytuacja szpitali powiatowych działających na terenie województwa świętokrzyskiego jest niezmiernie trudna. Przychody ze sprzedaży usług medycznych na rzecz NFZ nie pokrywają kosztów działalności operacyjnej, co skutkuje rosnącym zadłużeniem i deficytem. Już dziś wśród szpitali powiatowych z terenu województwa świętokrzyskiego są takie, których prognozowana strata finansowa netto wynosi ok. 13 min zł. Szpitalom grozi całkowita destabilizacja finansowa. Sytuacja dla wielu placówek pozostaje patowa.
Jak czytamy dalej, obecnie brak jest rozwiązań systemowych, które miałyby ją poprawić. Katastrofalne dla sytuacji finansowej szpitali było włączenie od 1 lipca w wycenę świadczeń wszystkich środków przekazywanych przed 1 lipca 2022 r. na podwyżki wynagrodzeń tzw. odrębnymi strumieniami co w konsekwencji może doprowadzić do utraty płynności finansowej. Luka w finansach doprowadzi do tego, że szpitale powiatowe z terenu województwa świętokrzyskiego, rok 2022 zakończą z długami i fatalnymi wynikami finansowymi. Obecnie dyrektorzy placówek szukają rozwiązań tymczasowych czy doraźnych, często korzystając z pożyczek.
Dlatego samorządowcy apelują, że szpitale nie uporają się z problemami finansowymi bez nowych rozwiązań systemowych. Potrzebne są rozwiązania, które przede wszystkim powinny uregulować kwestie związane z:
- określeniem mapy potrzeb zdrowotnych na terenie województwa świętokrzyskiego i dostosowaniem do niej działalności poszczególnych szpitali;
- ustaleniem maksymalnego wynagrodzenia dla personelu medycznego, wyceną świadczeń medycznych współmiernie do realiów;
- oddłużeniem szpitali.
Przewodniczący Konwentu podkreśla, aby system ochrony zdrowia nie uległ załamaniu, konieczna jest korekta działań z poziomu Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Wobec stale pogarszającej się sytuacji finansowej i kadrowej szpitali powiatowych sygnatariusze niniejszego stanowiska oczekują podjęcia natychmiastowych działań w zapewnieniu właściwego finansowania oraz pełnego pokrycia wzrostu kosztów funkcjonowania szpitali oraz decyzji Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, które pozwolą na poprawę warunków funkcjonowania szpitali.