Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warszawa finansuje in vitro i szkołę rodzenia

Warszawa finansuje in vitro i szkołę rodzenia fotolia.pl

Radni Warszawy zdecydowali, że po raz kolejny z budżetu miejskiego przeznaczone zostanie ponad 40 mln zł na kolejną edycję programu leczenia niepłodności metodą in vitro. W latach 2023-2025 Warszawa zapewni również bezpłatne zajęcia w szkole rodzenia dla ponad 10 tys. ciężarnych – łączny koszt programu wyniesie blisko 16 mln zł.

Do dziś ponad 1700 dzieci przyszło na świat dzięki warszawskiemu programowi in vitro. Dotychczas ze wsparcia miasta w leczeniu niepłodności skorzystało już blisko 8,5 tys. par, stąd ostatnia decyzja radnych o zwiększeniu środków na kolejne lata trwania programu.

Zjawisko niepłodności nasila się od kilkudziesięciu lat, będąc prawdopodobnie także naturalną konsekwencją zmian współczesnego świata. Stanowi ważny problem wymagający pomocy medycznej. W Warszawie problem niepłodności szacuje się na około 25 tys. par.

Miejski program składa się z trzech elementów: dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego; dofinansowania kriokonserwacji komórek jajowych kobiet przed leczeniem nowotworów i wykładów dla uczniów liceów i techników. Główne warunki uczestnictwa w programie to wiek (do 40 r. ż.), para która bierze w nim udział pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim, a także poddała się wcześniejszemu leczeniu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego.

Rada m.st. Warszawy przyjęła w październiku br. program edukacji przedporodowej „Szkoła rodzenia” przygotowany dla ciężarnych mieszkanek stolicy. Szkoły rodzenia edukują rodziców na temat przebiegu ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. W czasie zajęć jest też mowa m.in. o zasadach prawidłowego odżywiania, znaczeniu kontaktu z dzieckiem bezpośrednio po porodzie, laktacji, psychicznych i fizycznych zagadnieniach okresu połogu. Odbywają się też zajęcia praktyczne: nauka prawidłowych zachowań w trakcie porodu, nauka łagodzenia bólu porodowego – techniki relaksacji i ogólnousprawniające ćwiczenia fizyczne.

Źródło: um.warszawa.pl 

Śr., 7 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek