Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Działalność dla dobra pacjentów – współpraca Rad Organizacji Pacjentów

Działalność dla dobra pacjentów – współpraca Rad Organizacji Pacjentów fotolia.pl

26 października br., w Ministerstwie Zdrowia odbyło się pierwsze wspólne posiedzenie Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia z gościnnym udziałem prof. Agnieszki Mastalerz-Migas, konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej. W spotkaniu uczestniczył również Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Celem nadrzędnym obu rad jest działalność dla dobra pacjentów, wzmocnienie ich roli i pozycji w systemie ochrony zdrowia.

Prof. Mastalerz-Migas przybliżyła obecnym na spotkaniu przedstawicielom organizacji, zasady funkcjonowania modelu opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej. Nowy model opieki obowiązuje od 1 października 2022 r. W ramach tego modelu pacjent ma zapewnioną kompletną diagnostykę i terapię w chorobie przewlekłej (objętej koordynacją), w tym indywidualny plan opieki medycznej. Projekt spotkał się z dużym uznaniem uczestników posiedzenia.

W dalszej części spotkania omówione zostały zasady współpracy obu rad. Wskazano, że celem nadrzędnym jest działalność wzmacniająca rolę pacjentów w systemie ochrony zdrowia. Rady współpracują ze sobą na równych prawach i będą spotykały się plenarnie co najmniej raz w roku. Podczas tych spotkań będą podsumowywać swoje działania na rzecz środowiska pacjentów oraz całego systemu.

Podczas spotkania przedstawiono także list intencyjny, który określa cele i zasady współpracy obu Rad.

Ważnym elementem współpracy jest także wyznaczenie przedstawicieli do kontaktu, w tym do wymiany bieżących informacji, zapytań kierowanych przez organizacje, przekazywania spraw, które wymagają pilnego podjęcia. Przedstawicielem Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta została Marzanna Bieńkowska - opiekun Rady. Natomiast przedstawicielem Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym ds. zdrowia będzie Magdalena Kołodziej - wiceprzewodnicząca Rady.

Źródło: RPP

Śr., 2 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska