Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Medyczna genetyka molekularna nową dziedziną w ochronie zdrowia

Medyczna genetyka molekularna nową dziedziną w ochronie zdrowia fot.canva

2 czerwca br. do etapu konsultacji publicznych przeszedł projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Przedmiotem projektu jest wprowadzenie nowej dziedziny ochrony zdrowia – medycznej genetyki molekularnej, w której osoby zainteresowane będą mogły odbywać szkolenie specjalizacyjne. Umożliwi to podniesienie w ramach kształcenia podyplomowego kwalifikacji zawodowych poprzez nabycie dodatkowej wiedzy i umiejętności w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. Ponadto w projekcie rozporządzenia został określony nowy wzór dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu specjalisty w danej dziedzinie ochrony zdrowia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia zgodnie z wymogami określonymi w ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1660, z późn. zm.) dla dokumentów kategorii drugiej.

Wprowadzenie nowej dziedziny umożliwi przystąpienie do specjalizacji osobom, które uzyskały tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera lub równorzędny na kierunku studiów w zakresie biologii, biotechnologii lub mikrobiologii i przygotuje specjalistów do przeprowadzania badań służących identyfikacji zmian w genomie człowieka, a także badań molekularnych, zwłaszcza wysokoprzepustowych badań genomowych w medycynie.

Specjaliści w dziedzinie medycznej genetyki molekularnej znajdą zatrudnienie w wyspecjalizowanych laboratoriach genetycznych. Rozwiązanie to spowoduje, iż system opieki zdrowotnej zyska wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną, która będzie posiadała wiedzę i umiejętności w wykonywaniu specjalistycznych badań i dodatkowych czynności diagnostyki w laboratoriach genetycznych. Kształcenie prowadzone w trybie szkolenia specjalizacyjnego zapewni pełen nadzór nad jakością kształcenia oraz kompetencjami przyszłych specjalistów. Szkolenie specjalizacyjne prowadzone będzie w jednostkach akredytowanych, w oparciu o program specjalizacji zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

Niedz., 12 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka