Leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego zostało dodane do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia z początkiem kwietnia.
Leczenie chirurgiczne raka prostaty z użyciem robota mogą przeprowadzać placówki medyczne z oddziałem szpitalnym o profilu urologicznym lub oddziałem o profilu chirurgia onkologiczna, które posiadają blok operacyjny. Ośrodki muszą również udokumentować wykonanie co najmniej 100 operacji usunięcia prostaty z powodu nowotworu rocznie.
Warunki do finansowania robotyki spełnia obecnie 17 ośrodków, ale do końca 2023 roku warunki ma spełnić kolejne 8 placówek. Docelowo ma ich być 36.
Robot chirurgiczny pozwala przeprowadzać bardzo precyzyjne i małoinwazyjne zabiegi. Jego ramiona są wyposażone w narzędzia chirurgiczne, kamerę endoskopową, a sztuczny nadgarstek imituje ruchy ludzkiej ręki.
Narzędzia w robocie sterowane są elektronicznie za pośrednictwem komputera. Lekarz ma bieżący podgląd operowanych tkanek, także w trójwymiarze i 10-krotnym powiększeniu. Nacięcia wykonywane przez robota są bardziej precyzyjne, co zmniejsza ryzyko powikłań i infekcji oraz skraca czas rekonwalescencji.
Pierwsze operacje z użyciem robota przeprowadzono na przełomie 2010 i 2011 roku. Dotychczas zespół Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Witkiewicza wykonał blisko 500 operacji, w tym najwięcej prostatektomii, hemikolektomii i histerektomii.
Źródło: MZ