Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstanie krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom

Powstanie krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom fotolia.pl

W środę ( 17 listopada – red.) Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym, której głównym założeniem jest powołanie jednego podmiotu prowadzącego działalność w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami.

Jak wskazano w projekcie, Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom powstanie przez połączenie Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Te dwa podmioty realizują obecnie podobne zadania.

Połączenie ich w jedną instytucję ma pozwolić na realizację spójnych, na wszystkich etapach skoordynowanych działań skierowanych na walkę z uzależnieniem tj. edukacja, profilaktyka, szkolenie kadr, leczenie, rehabilitacja, działalność badawcza.

Jak wskazano, zabiegiem tym zostanie zwiększona dostępność, kompleksowość i uelastycznienia systemu lecznictwa, w tym ograniczenia zjawiska „odbijania się” pacjentów od systemu w sytuacjach, gdy niektóre podmioty lecznicze specjalizujące się w terapii uzależnienia od konkretnej substancji odmawiają przyjęcia pacjenta uzależnionego od innej substancji, co znajduje również odniesienie do Centrów Leczenia Uzależnień, które powinny integrować różne formy pomocy osobom uzależnionym, bez względu na rodzaj używanej substancji psychoaktywnej czy uzależnienia behawioralnego.

Zaznaczono również że wprowadzenie proponowanych zmian zwiększy efektywność działań realizowanych obecnie, poprzez powierzenie jednej jednostce organizacyjnej zagadnień związanych z szeroko rozumianym zdrowiem publicznym w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami. 

Dodatkowo konsolidacja przyczyni się, w dłuższej perspektywie czasowej, do lepszego wykorzystania środków z budżetu państwa przeznaczonych na stanowiska, których utworzenia wymagają przepisy prawa

Śr., 17 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek