Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kredyt na studia medyczne

Kredyt na studia medyczne fotolia.pl

1 października br. odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o kształceniu lekarzy. W ustawie tej znajdują się zmiany dotyczące możliwości uzyskania kredytu na studia medyczne.

Zgodnie z projektem o kredyt będą mogli się ubiegać studenci na kierunku lekarskim, studiów prowadzonych w języku polskim na warunkach odpłatności w polskich uczelniach wyższych (studia niestacjonarne w uczelniach publicznych i studia niestacjonarne i stacjonarne w uczelniach niepublicznych).

O kredyt będą mogli ubiegać się studenci zarówno kontynuujący naukę jak i osoby, które podejmą studia w roku 2021/2022.

Kredyt dla studentów ma być udzielany na zasadach preferencyjnych, będzie nisko oprocentowany z możliwością wydłużenia albo skrócenia okresu spłaty, a także z możliwością zawieszenia spłaty kredytu.

Studenci będą też mieli możliwość całkowitego lub częściowego umorzenia kosztu kształcenia, po spełnieniu następujących warunków: obowiązku odpracowania studiów po ich zakończeniu przez okres nie krótszy niż 10 lat i obowiązku uzyskania tytułu specjalisty w wymienionym okresie w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego.

Projekt zakłada, że decyzje umarzające kredyt na studia medyczne będzie wydawał Minister Zdrowia. Jak podaje resort zdrowia koszt kształcenia obejmujący okres 6-letnich studiów na kierunku lekarskim w kraju wynosi, w zależności od uczelni, od 200 tys. zł do 250 tys. zł.

Czw., 30 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek