Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpłatny pakiet badań diagnostycznych dla każdego Polaka powyżej 40 roku życia

Bezpłatny pakiet badań diagnostycznych dla każdego Polaka powyżej 40 roku życia fotolia.pl

Od 6 do 12 rodzajów badań diagnostycznych będzie przysługiwało każdemu Polakowi, który ukończy 40 rok życia. Będzie to jednorazowy, bezpłatny dostęp. Skierowanie na badania zostaną wystawione w systemie e-pacjent. To założenia programu Profilaktyka 40 plus, który ma zacząć funkcjonować od 1 lipca br.

Program jest wynikiem mniejszej liczby przeprowadzanych badań w 2020 roku ze względu na pandemię COVID-19. Tymczasem wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Nowy program zdrowotny pn. „Profilaktyka 40 PLUS” zostanie wprowadzony rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego. Przyjęto, że będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r.

Zgodnie z założeniami programu, każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program Profilaktyka 40 PLUS. NFZ nie będzie organizował konkursu ofert. Placówki medyczne będą mogły zgłosić się do programu.

Aby skorzystać z pakietu badań, pacjent będzie musiał wypełnić ankietę, która pozwoli na ocenę czynników ryzyka, umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta. Wypełnienie ankiety będzie powodować wygenerowanie zlecenia pakietu badań odpowiedniego dla płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych u danej osoby. Przewiduje się również możliwość wsparcia przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej. Takie rozwiązanie byłoby przeznaczone dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP.

Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu Profilaktyka 40 PLUS wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.

Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

By zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, także od 1 lipca do końca 2021 r. mają zostać zniesione limity przyjęć.

Źródło: MZ

Wt., 25 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska